Do otevření katedrály Notre-Dame zbývá necelý rok. Tesaři při práci využívají i techniky naučené v Česku

Pařížská katedrála Notre-Dame má za sebou další fázi rekonstrukce. Necelých pět let po ničivém požáru řemeslníci dokončili dřevěnou konstrukci střechy nad hlavním oltářem. Tesaři přitom využili staré techniky, které se naučili i v Česku. Práce pokračují podle plánu a celá katedrála by se měla veřejnosti otevřít za necelý rok.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce katedrály Notre-Dame

Rekonstrukce katedrály Notre-Dame | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Byli jsme u toho, když nám z lesa přiváželi dřevo. Pak jsme ho opracovávali v dílně a teď celou tu konstrukci vidíme přímo na katedrále Notre-Dame. Budeme na to vzpomínat. Je to působivé,“ popisuje Vincent Hamon, jeden z tesařů, kteří uplynulé měsíce strávili desítky metrů nad zemí a stavěli hustý krov katedrály – tzv. les.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Paříže o rekonstrukci katedrály Notre-Dame

Pracovali na základě středověkých výkresů a dodržovali staré postupy. „Čtyři měsíce jsme sekerou otesávali dubové díly. Pracovali jsme osm až deset hodin denně. Občas i dvanáct hodin, když jsme potřebovali něco dokončit. Já mám sekeru z 15. století. Půjčilo mi ji muzeum ve městě Troyes právě na rekonstrukci katedrály Notre-Dame,“ přibližuje tesař Martin.

Některé techniky a pracovní postupy se ve Francii skoro vytratily. Řemeslníci proto spoléhají na zkušenosti starších kolegů, kteří se učili i v Česku. Například François Calame vzpomíná na českého tesaře Petra Růžičku, který se specializoval na rekonstrukce historických krovů a který zemřel loni na jaře.

Tesař François Calame, který se staré techniky práce se dřevem učil i v Česku. Vzpomínal na nedávno zesnulého českého tesaře Petra Růžičku | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Od 80. let jsem ve Francii začal oživovat techniky opracovávání čerstvého dřeva pomocí sekery. Tyto postupy tady úplně zanikly. Stále se ale udržovaly v jiných zemích, jako třeba v Česku. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl pracovat s českými mistry,“ tvrdí François.

Je přesvědčen, že starodávné techniky, které se dnes využívají při rekonstrukci katedrály Notre-Dame, najdou užití i při dalších přestavbách. Ostatně sám už dostal další pracovní nabídku ze střední Evropy: „Obrátili se na mě Slováci, se kterými teď spolupracuji na rekonstrukci části budov v Banské Štiavnici. Její centrum je zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO.“

Francouzští řemeslníci doufají, že i díky těmto starým technikám krovy vydrží minimálně tak dlouho jako jejich předchůdci – tedy 860 let. S částečně opravenou katedrálou Notre-Dame se Francouzi chtějí pochlubit při letních olympijských hrách.

„Doufáme, že při olympijských hrách se nad Paříží bude tyčit úzká věžička katedrály Notre-Dame. Rádi bychom taky do té doby sundali lešení ze střechy katedrály,“ upřesňuje Philippe Jost, který vede přestavbu katedrály Notre-Dame. Jedna z nejslavnějších francouzských památek by se měla veřejnosti otevřít 8. prosince.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme