Díky řemeslníkům už pařížská katedrála Notre-Dame žije běžným životem. Lidé se tam můžou přijít pomodlit a podívat se na výsledek víc než pět let trvajících oprav.
„Francouzi počítají s tím, že každý rok se do katedrály bude chtít podívat 15 milionů návštěvníků, lidé si budou muset místo rezervovat,“ říká zpravodaj Martin Balucha pro Radiožurnál.
Už v sobotu se v Paříži otevře katedrála Notre-Dame, která před pěti lety vyhořela. V posledním díle našeho seriálu se dozvíte, jak bude rekonstrukce pokračovat v dalších měsících.
Při slavnostním znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame se rozezní zvony, které poškodil požár před pěti lety. Jaký mají zvuk a jak je řemeslníci z Normandie opravovali?
Při požáru pařížské katedrály Notre-Dame před pěti lety obletěly svět záběry padající dřevěné věžičky z 19. století. Ve třetím díle seriálu se dozvíte, jak řemeslníci postavili novou dřevěnou věžičku.
Jednu z nejvýznamnější pamětihodnosti francouzské metropole otevře Macron slavnostně za týden v sobotu a od 8. prosince si ji bude moci opět prohlédnout veřejnost.
Tisíce dřevěných, kamenných a kovových pozůstatků z vyhořelého pařížského chrámu Notre-Dame bylo pečlivě vyzvednuto z popela, dostalo inventární číslo a bylo uloženo na tajném místě nedaleko Paříže.
„Podíleli jsme se na obnově středověké střešní konstrukce nad hlavní chrámovou lodí a chórem,“ popisuje Mattéo. On a a jeho kolegové si pochvalují kvalitní tvrdé dřevo z francouzských lesů.
„Je mi líto, že to musím říct, ale opravdu nemám pocit, že podnikají kroky, které by vedly k míru,“ řekl papež o téměř rok trvající válce v Pásmu Gazy.
Pařížská katedrála Notre-Dame už brzy získá svou chloubu – majestátní kříž, který při požáru před pěti lety spadl ze střechy slavné památky. Jak výrazně byl poškozený? A jak ho řemeslníci opravili?
Už za necelých sedm měsíců se v Paříži znovu otevře katedrála Notre-Dame a znovu se rozezní její zvony. Jak výrazně je před pěti lety poničil požár? A jak je technici opravovali?
Přesně před pěti lety Paříž a s ní celá Francie zatajily dech. Požár zachvátil jeden ze symbolů země a jednu z nejnavštěvovanějších památek, katedrálu Notre-Dame.
„Měl jsem to štěstí, že jsem mohl pracovat s českými mistry,“ říká tesař François Calame. Je přesvědčen, že speciální techniky najdou využití i při dalších přestavbách.
Katedrála se rekonstruuje po požáru, který ji poškodil v roce 2019. Francouzský prezident Emmanuel Macron místo navštívil před pár týdny a potvrdil, že by se měla znovu otevřít 8. prosince 2024.
Nákladní loď do Paříže přivezla části krovů, které jsou vyrobené z masivního dubového dřeva. Jeřáby je v létě zvednou na střechu katedrály a řemeslníci je tam postupně upevní.
Řemeslníci v těchto dnech vyrábějí a dokončují některé díly vysoké dřevěné věže, jejíž dvojče shořelo a která se stala symbolem přestavby. „Některé kusy dřeva se stabilizují za 25 až 30 let,“ říkají.
„Během několika hodin, kdy jsme si mysleli, že se katedrála zřítí, a že ji definitivně ztratíme, nás napadlo, že bychom mohli vyprávět její příběh,“ přibližuje pro Radiožurnál režisér představení.
Francouzští policisté by měli zaměřit svou pozornost hlavně na auta zaparkovaná poblíž náboženských budov a na prostranství, kde se lidé shromažďují. Měli by dohlížet na příchody a odchody věřících.