Mobilní lavice i videoprojekce. Stovce francouzských osobností se nelíbí plány rekonstrukce Notre-Dame
Přes sto francouzských osobností se postavilo proti plánu pařížské arcidiecéze na přestavbu vnitřku katedrály Notre-Dame po požáru před dvěma lety. Podle předních historiků, restaurátorů, filosofů i novinářů plán arcidiecéze narušuje původní koncepci katedrály. Své argumenty sepsali do článku, který publikoval deník Le Figaro a server La tribune de l'art.
Kritický text se vrací do doby před dvěma lety, přesněji k datu 15. dubna 2019, kdy katedrála Notre-Dame vyhořela. Poukazuje na to, že se po požáru vzedmula vlna solidarity z celého světa, díky které se vybrala zhruba miliardu eur, tedy v přepočtu přes 25 miliard korun.
‚Katedrála je bezpečná.‘ Na Notre-Dame skončilo zabezpečování a zpevňování, začnou opravy
Číst článek
Podle osobností ale pařížská arcidiecéze chce využít vnější přestavbu katedrály i ke změnám vybavení vevnitř, a to přes to, že požár poničil hlavně střechu katedrály a vysokou středovou věž z 19. století. Vnitřní vybavení a pamětihodnosti podle tohoto textu poničené nebyly.
Plán arcidiecéze prý počítá například s mobilními lavicemi, s osvětlením, které by se přizpůsobilo ročnímu období, nebo třeba s videoprojekcí na stěny katedrály. Jenže takové vybavení by podle stovky podepsaných francouzských osobností v každém kulturním středisku a katedrále působilo kýčovitě.
Podepsaní historici, restaurátoři, profesoři umění, ale i novináři chtějí, aby pařížská arcidiecéze respektovala práce dřívějších architektů a restaurátorů, jako byl v 19. století Eugene-Viollet-le-Duc. Podle textu by přestavba katedrály měla zachovat její autenticitu.
Plus de cent personnalités, dont Stéphane Bern, Alain Finkielkraut et Pierre Nora, expriment leur très vive inquiétude face au projet de l’archevêché visant à bouleverser l’intérieur de la cathédrale. lefigaro.fr/vox/culture/no…
10:04 – 08. 12. 2021
Celá výzva končí slovy prezidenta Emmanuela Macrona z roku 2019, který těsně po požáru řekl, že díky přestavbě bude katedrála ještě hezčí než před vyhořením. To podle podepsaných osobností znamená, že bude stejně hezká, jako ji dnešní generaci odkázali naši předci.
Dokončení rekonstrukce
Část prací na katedrále proběhla už v předchozích měsících. Notre-Dame se podařilo zabezpečit, dělníci odstranili lešení, které bylo na místě v době požáru, odvezli velké varhany, podepřeli oblouky a vyčistili podlahy, stěny, kaple, ale i prostranství před katedrálou, kam spadly toxické částečky olova z konstrukce katedrály.
Začátkem roku se také zvládlo sehnat na tisíc stromů na stavbu nové vysoké středové věže, hlavní chrámové lodě a klenby.
Nahlédněte do Notre-Dame. Pařížská katedrála a další památky nabízejí virtuální prohlídku
Číst článek
V zimě by pak měla začít samotná rekonstrukce katedrály. Nyní se připravují výběrová řízení na podniky, které se budou na obnově chrámu podílet a stát chce také podpořit řemesla, která budou potřeba při přestavbě.
Prezident Emmanuel Macron chce rekonstrukci katedrály stihnout do roku 2024, kdy bude Paříž hostit letní olympijské hry. Bývalý náčelník francouzského generálního štábu, generál Jean-Louis Georgelin, který vede rekonstrukční práce v dřívějším rozhovoru pro deník Le Figaro, ale připustil, že se celá rekonstrukce katedrály do roku 2024 nestihne.
Katedrála by se ale již tento rok měla otevřít veřejnosti. Stanoveno už je i datum první mše, symbolicky na 16. dubna 2024 – přesně pět let od požáru katedrály.