Katedrálu po celém světě proslavily zejména obrazy francouzského impresionisty Claudea Moneta. Budova se nachází v chráněné zóně města a od druhé poloviny 19. století je historickou památkou.
Dalšího muže zatkla už na Štědrý večer, šlo o Tádžika, který byl součástí rozsáhlejší sítě, jež fungovala v dalších částech Německa i jiných evropských zemích.
Zádušní mši povede vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Očekává se, že vzpomínkové akce se zúčastní také vysoce postavení politici a diplomaté.
Původně zašedlá mozaika se na přelomu století díky zdařilé opravě rozzářila v celé své barevné kráse a odborníci každoročně zkoumají, jestli vlivem deště skleněné kostičky opět nekorodují.
„V hlavní roli: mezinárodní hvězda, pařížská katedrála Notre-Dame. Její protivník: impozantní a charismatický démon, oheň,“ popisuje filmové drama režisér a scenárista Jean-Jacques Annaud.
Sedlecká katedrála v Kutné Hoře nabízí v neděli program k oslavě jarní rovnodennosti. K vidění bude mimo jiné putování prvních jarních paprsků slunce v nejstarší katedrále v Česku.
Kdo chce na provoz památky přispět, může vhodit peníze do klasické pokladničky či využít darovací bankovní terminál, který stojí hned za dveřmi katedrály. Zaplatit mohou lidé pomocí platební karty.
„Gotická klenba je nejvyšší na světě, má osmačtyřicet a půl metru. Zajímavostí je, že katedrálu nikdy nedostavěli. Vůbec nemá chrámovou loď,“ ukazuje Martine.
V Anglii se od pondělka otevře dalších deset velkokapacitních očkovacích center. Pro vakcínu si lidé budou moci zajít například na rugbyový stadion v Merseyside i na dostihové závodiště v Tauntonu.
Katedrála vyhořela 15. dubna 2019. Od té doby arcibiskup v pařížském svatostánku slavil jen jednu malou mši pro kněze a uspořádal jedno komorní setkání o Velikonocích.
„V tuto chvíli nic nenaznačuje, že se jedná o trestný čin,“ řekl poslancům v parlamentu Darmanin. „Bylo zahájeno vyšetřování. Mohlo to být tak, že šlo o náhodu.“
Úřady požár vyšetřují jako možné žhářství. Památka vyhořela už v 70. letech, přesto byla podle kunsthistoričky Mileny Bartlové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze výjimečná.
Norwich, město ve východní Anglii, nabízelo během léta neobvyklou atrakci. V krásné a téměř tisíc let staré katedrále se na deset dní objevila skluzavka.
Olovo se uvolnilo při dubnovém požáru, při němž byla zničena střecha i krov. Množství olova naměřené v okolí katedrály tehdy mnohonásobně překračovalo povolené limity.
V lodi stavby z 11. století se tak mohou návštěvníci s holemi procházet mezi devíti jamkami a dobře se bavit, odpůrci dočasného projektu ale církev kritizují za nevkus a podbízivost.
Vyšetřovatelé se podle pařížského prokurátora budou dál zabývat možností, že požár vznikl z nedbalosti. Ničivý oheň mohl způsobit elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek.
Na tři metry dlouhý mechanismus narazil hodinář Jean-Baptiste Vinot, který v malém prostoru pod krovem kostela dělal inventář zapomenutých uměleckých děl.
Hlavní architekt uvedl, že nyní vše nasvědčuje tomu, že přes požár zůstala konstrukce stabilní, „ale klenba se může stejně dobře příští týden zřítit,“ řekl architekt Villeneuve.
„Konkurz nám umožní rozhodnout, zda je potřeba věžičku rekonstruovat v identické podobě, nebo bude třeba katedrálu opatřit novou věžičkou přizpůsobenou technikám a výzvám naší doby,“ oznámil premiér.