Obnovte karanténní opatření, vyzývá středisko pro prevenci nemocí některé země Evropské unie

Evropské země, které po uvolnění drastických opatření zažívají nepříznivý vývoj epidemie covidu-19, by měly zvážit opětovné zavedení vybraných restrikcí, aby se předešlo výraznějšímu zhoršení situace. Uvedlo to Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), což je agentura EU zabývající se infekčními chorobami. Ve svém hodnocení hovořila o „skutečném vzestupu“ nákazy v částech Evropy.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření teploty kvůli koronaviru zaměstnanci továrny PSA v Trnavě na Slovensku

Měření teploty kvůli koronaviru zaměstnanci továrny PSA v Trnavě na Slovensku | Zdroj: Reuters

Ve shrnutí svých nových doporučení ECDC nejmenuje konkrétní státy, s rostoucími počty nových nákaz se ovšem aktuálně potýkají mnohé země EU. Prudký nárůst denních statistik je hlášen z Polska i Španělska, jen o něco lépe je na tom Dánsko či Francie.

Belgie zakazuje jednodenní výlety k vodě. S malými rozestupy na plážích se potýká i Británie a Německo

Číst článek

Na úrovni celé EU bilance nákaz každý den narůstá o 10 000 až 15 000, což jsou stále výrazně nižší čísla než při dubnovém vrcholu, oproti stavu z přelomu jara a léta jsou ale přírůstky dvoj až trojnásobné.

„Jakkoli mnohé země momentálně provádí testy i u mírných a asymptomatických případů, což má za výsledek nárůst hlášených případů, máme zde skutečný vzestup případů v několika zemích v důsledku uvolnění opatření týkajících se omezení kontaktů,“ soudí ECDC.

„Další nárůsty ve výskytu covidu-19, s ním spojených hospitalizací a úmrtí lze zmírnit, budou-li včas obnovena či posílena dostatečná kontrolní opatření,“ pokračuje analýza. Zemím se zhoršující se epidemickou situací autoři doporučují „zvážit obnovení vybraných opatření při uplatnění postupného a udržitelného přístupu“. ECDC při tom zdůrazňuje význam vyhodnocování rizika na lokální úrovni.

‚Teplo nákazu nebrzdí‘

Odborníci už na jaře v čase plošných omezení pohybu předesílali, že v boji proti koronaviru by se mohly pravidelně střídat etapy s relativně volnými karanténními režimy a období přísnějších restrikcí.

Do Řecka mohou Češi od 17. srpna pouze s negativním testem na koronavirus, oznámila vláda

Číst článek

Přední expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan uvedl, že teplé počasí podle všeho nebrzdí šíření nákazy a že přenos viru v populacích znovu nabere na obrátkách, pakliže úřady ve svém úsilí povolí. Vlády v západní Evropě i jinde podle Ryana musí na nová ohniska covidu-19 reagovat neprodleně.

ECDC věří, že státy jsou momentálně na zvládnutí nákazy lépe připraveny, neboť disponují „sledovacími systémy“ či kapacitami na testování potenciálních nakažených. Agentura ale zároveň upozorňuje na možnost, že s přibývajícím časem klesne ochota obyvatel řídit se nastavenými pravidly.

„Je přirozené, že lidé začnou být unavení a sníží se dodržování opatření ohledně veřejného zdraví. Snahy o vysvětlování rizika by měly být šité na míru změnám v lokální situaci, dále je potřeba kontinuální šíření zpráv připomínajících obyvatelstvu, že virus SARS-CoV-2 bude v komunitách dál cirkulovat a že by měli činit každodenní opatření ve snaze omezit potenciální riziko,“ píše ECDC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme