„U starších dětí a dospělých se v první fázi projevuje jako standardní kašel a rýma, proto se často neodhalí,“ upozorňuje Renata Ciupek. Dospělým doporučuje přeočkování, zejména před narozením dítěte.
Pilotní projekt tak potvrdil, že díky viru, který člověk vylučuje ve stolici, je možné pravidelnou analýzou odpadních vod zjistit případné ohnisko nákazy.
Předseda Sdružení praktických lékařů Šonka v ordinaci eviduje víc pacientů s respiračními chorobami než v minulých letech. Přiznává, že obvykle jde o covid-19. Nákazy se od sebe těžce rozeznávají.
Tempo růstu nakažených koronavirem v posledních dnech mírně klesá. Biochemik Jan Konvalinka je ale opatrný. „Počkal bych na kritické dny v týdnu – úterý až čtvrtek,“ míní.
„Testování má stále svoje rezervy. Ale i když je část falešně pozitivní, tak poměrně mnoho lidí se stáhne do izolace a zamezí se dalšímu šíření,“ řekl Radiožurnálu epidemiolog Marek Majdan.
Praha||Martin Štorkán, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Anketa
Česko kvůli šíření koronaviru prochází kritickým obdobím. iROZHLAS.cz oslovil 20 expertů s dotazy, zda se díky opatřením podaří zabránit kolapsu zdravotnictví. Kdy je bude možné uvolnit?
„Číslo hospitalizovaných se vám může zvýšit o nezachycené testováním. I proto bych vyzval všechny, kdo mají jakékoli příznaky, aby se nechali otestovat a nepodceňovali to,“ říká epidemiolog.
Epidemiologové plánují, jak odrazit nápor nemocných, který Česku s podzimními chřipkami hrozí. Server iROZHLAS.cz se proto ptal, jak vidí další vývoj koronaviru či účinnost roušek.
„Nejsem si vědom žádného podpásového útoku. Docent Maďar do dubna odvedl velký kus práce. Problém byl ne úplně dobrá komunikace v rámci celého týmu, což neříkám, že je jeho vina,“ uvedl ministr.
Skupina měla za úkol dodávat ministrovi odborná stanoviska pro postup kroků, které život v České republice postupně vracely do běžného režimu po uzavření škol, většiny obchodů a dalších opatřeních.
„Zdá se, že sezonní výskyt se neprokáže,“ myslí si virolog Karel Raška, který se věnuje studiu virů v univerzitní nemocnici v New Jersey. Rozlišovat mezi covidem a chřipkou bude nátlak na laboratoře.
V nových doporučeních ECDC konkrétně nejmenuje, s rostoucími počty případů se ale potýkají mnohé země EU. Prudký nárůst je hlášen z Polska i Španělska, jen o něco lépe je na tom Dánsko či Francie.
Teoreticky to může být začátek druhé vlny, pokud si lidé nebudou dávat pozor a nebudou dodržovat intuitivní opatření. Ale to by znamenalo, že se ta lokální ohniska rozšíří plošně po celém Česku.
Od pondělí je v Česku možné pořádat sportovní akce s přítomností maximálně 500 osob. Při příznivém epidemiologickém vývoji od 22. června bude na stadionech moci být 1000 osob.
„Cizinec se u nás pohybuje v uzavřeném kolektivu, zatímco český cestovatel se po návratu hned zapojí do běžného života,“ vysvětlil pro Radiožurnál epidemiolog Rastislav Maďar.
Češi by mohli ve venkovních prostorech odložit roušky od 25. května, pokud se bude situace nadále vyvíjet podle předpokladů. Uvedl to epidemiolog Rastislav Maďar.
Švédsko zvolilo v boji s koronavirem na rozdíl od většiny světových zemí daleko umírněnější strategii, která si získala podporu u široké veřejnosti. Mnoha důsledkům epidemie však země neunikla.
Epidemie covid-19 v Česku ztrácí na síle. To podle epidemiologa Rastislava Maďara opravňuje k opatrnému optimismu – první bitvu jsme vyhráli, ale musíme dodržovat prevenci. „Nehrozí italský scénář".
V Pro a proti se utkali vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN Martin Balík a člen ministerského epidemiologického týmu Vladimír Černý.
Jeden příklad: válka s Ruskem se blíží. Koronavirus slouží jako zástěrka pro transport americké vojenské techniky přes Slovensko. Slovenské úřady jakékoliv přesuny vojsk vyvracejí.
21:52
Praha||Marie Bastlová, miz|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
„Během víkendu přišlo několik poměrně znepokojivých zpráv.“ Jak by se Evropa měla vůči hrozící nákaze postavit? A jak je na případné šíření nemoci COVID-19 připravena Česká republika?
Lékaři v africkém Malawi tamním obyvatelům například radí, aby nejedli jen kukuřici nebo zavlažovali místa kolem sebe. Proč? Důvody vysvětluje epidemiolog a vakcinolog Rastislav Maďar.
Od ledna Státní zdravotní ústav eviduje přes 760 případů, to je víc než za celý loňský rok. Letos by tak nemocných mohlo být podle odhadů epidemiologů nejmíň tisíc.
Epidemiolog vidí jako velký problém do budoucna rostoucí odolnost bakterií na současná antibiotika. „Ta se nadužívají a výsledkem je, že se v klinické praxi už nedají použít.“