Kaddáfí vyhlásil příměří. Západ mu ale nevěří
Libye vyhlásila příměří. Okamžitě prý také zastavila všechny vojenské operace proti povstalcům. Vyhlásil to odpoledne ministr zahraničí tripoliské vlády Músá Kúsa. Západ Kaddáfímu ale příliš nevěří.
„Jako členská země Spojených národů je Libye povinná uposlechnout se rozhodnutí Rady bezpečnosti. Proto vyhlašujeme okamžité příměří a zastavení všech vojenských operací,“ řekl Músá Kúsa.
O možném vývoji v Libyi mluvil na Radiožurnálu redaktor Martin Dorazín který se z Libye před několika dny vrátil
Rada bezpečnosti OSN totiž v noci souhlasila s vytvořením bezletové zóny nad Libyí. Rezoluce schvaluje použití všech prostředků na ochranu civilistů před silami plukovníka Muammara Kaddáfího. Neumožňuje ale vyslat do Libye vojáky.
Pro příslušnou rezoluci se vyslovilo deset z patnácti členů rady, pět členů včetně Ruska a Číny se hlasování zdrželo. Francie, Velká Británie a další země jsou od pátečního odpoledne připraveny zaútočit na vybrané strategické cíle režimu Muammara Kaddáfího.
Dá se Kaddáfímu věřit?
Český ministr obrany Alexander Vondra ovšem nechce tento krok libyjské vlády přeceňovat:
„Je možné, že to rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN přijaté v noci, které obsahovalo určitý prvek použití síly, mohlo zapůsobit pozitivním směrem. Ale myslím si, že je předčasné, dělat nějaké zásadní závěry.“
„Čert ví, jestli se dá Kaddáfímu věřit, on je totiž opravdu takovým ďáblem, který jednu chvíli říká něco a za chvíli něco úplně jiného. Před několika hodinami říkal, že zemi promění v peklo a že už si jde pro vůdce povstalců a že bude nelítostný a s nikým nebude mít slitování. Teď vystoupil jeho ministr zahraničí, ne sám Kaddáfí, který řekl, že bude respektovat rozhodnutí OSN,“ říká Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu, který se z Libye před několika dny vrátil.
Podle Dorazína je možné, že ve vedení země došlo k nějakému rozkolu, nebo Kaddáfí jen hraje o čas, bude lhát, tvrdit, že příměří dodržuje a mezitím bude dobývat povstalecká města.
Tomu by odpovídaly i informace televize Al Arabía, která cituje lékaře, jenž tvrdí, že provládní síly Misrátu stále ostřelují a dosud při útoku zahynulo 25 lidí. Francie a Británie proto i nadále nabádají k obezřetnosti před vyhlášením příměří.
O možném vývoji v Libyi mluvil na radiožurnálu Adam al Mismárí, Libyec žijící v Praze a zdejší emisar povstalecké vlády
Příměří překvapilo
Zároveň Francie zvyšuje svoji diplomatickou iniciativu a na zítřek svolala zasedání, kterého by se měl zúčastnit i britský premiér David Cameron. Francie usiluje o to, aby pro případné útoky měla mandát i arabských zemí.
„Z dnešní rétoriky Francouzů vyplívá, že jim to příměří Maummara Kaddáfího vzalo dech. Ještě dopoledne mluvil mluvčí vlády o tom, že útok začne do několika hodin. Do této večera nenastal. Nyní Francouzi mluví o tom, že vyšlou letadla nad území Libye, aby vyslali jasné poselství Kaddáfímu,“ uvádí spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd a pokračuje:
„Pokud s leteckým úderem přijdou Spojené státy, nebudou s ním souhlasit arabské země. Proto o bezletovou zónu usilovala zejména Francie, protože měla mandát arabských zemí. Také Libyjci samotní jsou velice citliví na jakoukoliv intervenci pod hlavičkou NATO. Také proto na zítřek svolal prezident Sarkozy schůzku, které se zúčastní zástupci Ligy arabských zemí, Africké unie a Evropské unie. Bude se mluvit o strategii, jak postupovat dále.“
Spojené státy mezitím oznámily, že Libye osvobodila čtyři nezvěstné novináře deníku New York Times.
„Washington reaguje podobně jako Francie, tedy značně obezřetně. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že chce na straně Libye vidět činy, v tomto případě vlastně nečinnost armády, aby Kaddáfí ustal s těmi útoky na města držená povstalci,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.
„Dokud se Spojené státy nepřesvědčí, že s útoky Kaddáfí přestal, a v průběhu dne přicházely zprávy, že nikoliv, bude se Amerika dál připravovat na prosazování a udržování bezletové zóny podle rezoluce RB OSN.“
O situaci kolem Libyjské krize mluvili ve Stalo se dnes na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka a spolupracovník ve Francii Jan Šmíd
Američané již před několika týdny přesunuli pro případ potřeby do Středozemního moře lodě a ponorky s raketami s plochou dráhou letu. Z veřejně dostupných informací vyplívá, že by americká letadla startovala ze základen, které nabídla k dispozici Itálie. Nejbližší americká letadlová loď je v tuto chvíli v Arabském moři a poskytuje podporu jednotkám v Afghánistánu.
Prezident Barack Obama se má ještě dnes radit s představiteli kongresu a poté vystoupit s prohlášením.
'Kaddáfí je zločinec'
„My Kaddáfího známe již 42 let. Je to jeho styl. Myslím si, že chce jen získat čas. On věří, že bude dál vládnout. Já mu nic nevěřím, je to zločinec,“ uvádí Adam Al-Mismárí, Libyec žijící v Praze a zdejší emisar povstalecké vlády.
„Chceme už žít bez něj a chceme mít pokoj. Existence Kaddáfího je pro nás velký stres. Čekáme, že svět proti němu zasáhne. Francie nám strašně pomohla a proto na demonstracích v Bengálí již kromě naší vlajky vlají i ty francouzské,“ dodává Adam Al-Mismárí.
O situaci okolo libyjské krize mluvil na Radiožurnálu Tomáš Valášek, odborník na bezpečnostní otázky z londýnského Centra pro evropskou reformu
„Mandát, který mezinárodní společenství dostalo, je dost široký. Jsou to v podstatě všechny vojenské akce kromě okupace na to, aby zastavili vojenské akce proti civilistům. Bude záležet na tom, jak se to interpretuje. Britští diplomaté se již ozvali v tom smyslu, že pro ně je jedinou definicí úspěchu změna režimu,“ říká Tomáš Valášek, odborník na bezpečnostní otázky z londýnského Centra pro evropskou reformu a dodává:
„Nepochybuji o tom, že bude probíhat neformální komunikace s Libyí a tlak na to, aby se Kaddáfího jednotky stáhly z území, které násilně dobyly.“