Afghánistán zasáhly přívalové deště, záplavy si vyžádaly nejméně 200 obětí a stovky zraněných
Záplavy na severu Afghánistánu, způsobené přívalovým dešti, si vyžádaly nejméně 200 obětí. Informovala o tom v sobotu agentura AFP s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci. Agentura Reuters s odvoláním na afghánské ministerstvo vnitra později uvedla, že počet obětí záplav na severu země stoupl na 151 a že nejméně 135 lidí utrpělo zranění. V pátek tiskové agentury uváděly, že při záplavách na severu země zemřelo nejméně pět desítek lidí.
Jen ve dvou okresech nejvíce postižené provincie Baghlán zemřely přes dvě stovky lidí a záplavy tam zničily přes 2000 domů, řekl úředník Mezinárodní organizace pro migraci agentuře AFP. Voda zaplavila také mnoho zemědělské půdy v této zemi, kde je asi 80 procent obyvatel závislých na zemědělské produkci.
Bouře v Pákistánu a Afghánistánu má už 135 obětí, 28 z toho zabily blesky. Nepříznivé počasí má pokračovat
Číst článek
Agentura AP v sobotu s odvoláním na místní úřady uvedla, že záplavy v Afghánistánu, zejména na severu, zabily stovky lidí. Úředník hnutí Tálibán, které v zemi vládne, neuvedl přesnější počet obětí.
Afghánská vláda také v sobotu uvedla, že letectvo pomáhá evakuovat lidi v provincii Baghlán, které voda uvěznila v jejich zničených domech. Podle AP byly do nemocnic v regionu dopraveny stovky zraněných.
Už v dubnu zemřelo při záplavách v Afghánistánu nejméně 70 lidí, uvedla v sobotu AP.
Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí patří Afghánistán k zemím nejhůře postiženým důsledky klimatických změn a je zároveň nejméně schopen na takové události reagovat.
V zemi je totiž humanitární krize způsobená dlouholetou válkou a opětovné převzetí moci radikálně islamistickým hnutím Tálibán v roce 2021 vedlo k omezení zahraniční pomoci a zavedení sankcí, které tvrdě dopadají na místní ekonomiku.
Humanitární pomoc přitom potřebují zhruba tři čtvrtiny z asi 40 milionů Afghánců. Na 90 procent obyvatel středoasijské země žije pod hranicí chudoby.