Jednání o brexitu začnou 19. června, dohodly se Evropská unie a Velká Británie
Evropská unie a Británie se oficiálně dohodly, že jejich vyjednávači Michel Barnier a David Davis zahájí rozhovory o britském odchodu z EU v pondělí 19. června. O společném prohlášení ve čtvrtek informovalo britské ministerstvo pro brexit.
„Ministr pro odchod Británie z EU David Davis a šéf vyjednávačů Evropské komise Michel Barnier se dnes dohodli, že zahájí jednání podle článku 50 v pondělí 19. června," oznámilo britské ministerstvo.
Podle Londýna obě strany tak potvrdily již dříve domluvený termín pro první kolo rozhovorů. Dospěly k tomu po čtvrteční debatě v Bruselu.
Po slabém výsledku britských vládních konzervativců v nedávných volbách bylo ale jeho dodržení nejisté a zpochybňovala ho i britská vláda.
Podle diplomatických informací očekává unijní strana od prvního jednání především shodu na podobě vyjednávacího cyklu a kolech jednání do října. Britové mají k dispozici vyjednávací pozici unijní strany, naopak do Bruselu údajně zatím z Británie žádné podklady k jednání nedorazily. Pondělní schůzka Barniera a Davise, po níž by měla být tisková konference, se tak nejspíš uskuteční na základě unijního podkladu.
První jednání se má konat v Bruselu. Barnier to na twitteru doprovodil zvoláním: „Začínáme". Na podmínkách rozchodu a nastavení nových vztahů se obě strany musí shodnout do jara 2019, kdy Británie z unie vystoupí. Sedmadvacítka by ale ráda měla dohodu už na konci příštího roku, aby se do brexitu stihla schválit.
Britská premiérka Theresa Mayová povede jednání o brexitu po předčasných parlamentních volbách, ve kterých její Konzervativní strana ztratila většinu. Mayová jednala o podpoře menšinové vlády s Demokratickou unionistickou stranou. Podle televize Sky News ale obě strany zatím dohodu nepotvrdily.
O odchodu z EU rozhodli britští voliči v loňském referendu. Dvouletá lhůta pro dokončení rozhovorů o způsobu rozluky vyprší v březnu 2019. Mayová totiž vystoupení své země z unie oficiálně oznámila letos v březnu.
Brusel a Londýn spolu dosud oficiálně hovořily pouze o podmínkách rozdělení. EU chce nejprve jednat o zárukách pro občany EU v Británii, o konečném finančním vypořádání a o budoucích hranicích mezi unijním členem Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Na druhé straně Británie chce hned jednat také o budoucích vztazích a o výhodné dohodě o volném obchodu.