Je to jako holocaust, říká uprchlík z koncentračního tábora v KLDR

Z vězně a uprchlíka se stal „Svědkem číslo jedna“. Jen málokdo si dovede představit tak velký životní zvrat, jakým prošel Šin Dong-hjuk ze Severní Koreje. Narodil se a vyrostl v koncentračním táboře číslo 14, místě nechvalně proslulém coby jedno z nejhrůznějších zařízení severokorejského režimu. Z lágru se mu - pravděpodobně jako jedinému - podařilo uprchnout. Dnes je klíčovým svědkem komise OSN, která šetří porušování lidských práv v Severní Koreji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice mezi Severní a Jižní Koreou

Hranice mezi Severní a Jižní Koreou | Foto: Lee Jin-man | Zdroj: ČTK

Šin Dong-hjuk má za sebou ve svých 31 letech zkušenosti, které jen málokdo dokáže považovat za realitu 21. století.

Skromně vyhlížející mladý muž v padnoucím obleku strávil většinu života v drastických podmínkách severokorejského koncentračního tábora číslo 14.

V něm se narodil a vyrůstal - v neustálém hladu a pod trvalým dohledem dozorců a hrozbou brutálních trestů. V něm přišel i o rodinu, se kterou ale nikdy neměl šanci navázat skutečné citové pouto.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Washingtonu mluvila s uprchlíkem ze severokorejského koncetračního tábora zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

„Veřejná poprava mé matky a mého bratra zůstanou nejsilnější vzpomínkou na život v táboře. Většinu zážitků bych ale z paměti nejraději vymazal," říká Šin Dong- hjuk, který až do svých 22 let neměl tušení, jaký svět je za ostnatým a elektřinou nabitým drátem.

Tábory fungují na principu dědičné viny - severokorejský režim trestá otrockou dřinou a fyzickou likvidací tři generace rodin, jejíž člen se pokusil o útěk. Podle odhadů je dnes v lágrech na 200 tisíc Severokrejců.

„Po pravdě řečeno, mluvit znovu a znovu o všech zážitcích je velmi bolestné. Mnoho organizací a lidí ale stojí o to, můj příběh slyšet. A i když je to pro mne těžké, mám pocit, že je to moje povinnost. Čím větší pozornost se situaci v koncentračních táborech dostane, tím spíš se snad nakonec severokorejským lidem dostane pomoc," věří Šin Dong-hjuk, který se i po osmi letech stále učí žít na svobodě.

Co je to televize?

Jeho útěk a to, jak ho popsal novinář Blaine Harden v knize "Útěk z tábora číslo 14", se stal světovou senzací. Šin byl první uprchlík, který se v táboře narodil a strávil v něm celý život - netušil nic o existenci Číny, o tom, že funguje něco jako televize, ani o tom, že země je kulatá.

Stejně jako život v lágru plný hladu a týrání dozorců, byla i jeho cesta na svobodu strastiplná - vedla přes mrtvé tělo spoluvězně, který při společném útěku zemřel na elektřinou nabitých drátech.

Severokorejské ženy zdraví svého vůdce | Foto: ČTK/AP, Jon Chol Jin

Jak Šin uvádí, pro brutální chování dozorců, kteří týrali v dětství jeho i další děti vězňů, nemá žádné vysvětlení. I je ale do jisté míry považuje za oběti totalitního režimu, nastoleného - jak tvrdí - bandou kriminálníků.

Kde však bere sílu a motivaci k tomu neustále se konfrontovat se vzpomínkami na drastické zážitky během přednášek, lekcí i výpovědí před komisí OSN, jejímž je hlavním svědkem?

KLDR se prý zbavila druhého nejmocnějšího muže, strýce Kim Čong-una

Číst článek

„V roce 2008 jsem měl tady ve Washingtonu možnost navštívit Muzeum holocaustu. Tam jsem poprvé spatřil obrázky židovských obětí nacistického režimu, a v tu chvíli jsem pochopil, jak může skončit osud severokorejských vězňů. Jejich utrpení a to, co zažívají, je velmi podobné tomu, co jsem viděl v muzeu holocaustu," popisuje Šin Dong-hjuk.

Jak dodává, sám nezná odpověď na to, jak změnit situaci v Severní Koreji. Jistý si je ale tím, že sama o sobě, bez pozornosti a tlaku mezinárodní veřejnosti, změna nepřijde.


Pchjongjang, metropole KLDR

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme