Japonské farmáře u Fukušimy může spasit organická rýže
Japonští zemědělci u Fukušimy nesmí kvůli radiaci pěstovat zeleninu ani rýži. Zachránit je může organický farmář, který jako jediný dostal od úřadů výjimku.
Jaderná havárie v japonské Fukušimě vyhnala z domovů více než 100 tisíc lidí. Únikem radiace jsou navíc postiženy další statisíce obyvatel okolních, převážně zemědělských oblastí. Zelenina či mléko pocházející ze zasažených regionů jsou tak prakticky neprodejné. Úřady navíc zakázaly pěstování jednotlivých plodin, jedinou výjimkou je farma nacházející se na hranici evakuační zóny, ke které všichni nyní hledí s nadějí:
„Letos je vhodná příležitost pro pěstování organické rýže, která se jmenuje koši hikari. Japonsko obyčejně nepotřebuje organické potraviny, všeobecně jsou totiž velmi zdravé, ovšem kvůli problémům s radiací jsem se rozhodl to zkusit. Ostatně jiná možnost nám ani nezbývá,“ vysvětluje 84tiletý Akio Yasukawa z vesnice Okito, zatímco ukazuje zelenající se pole.
Široko daleko je zároveň jediné, kde rýže roste. Poškozené reaktory ve Fukušimě jsou totiž, co by kamenem dohodil, přesně dvacet a půl kilometru. Policejní zátarasy zamezující vstupu do uzavřené zóny se tak nacházejí prakticky hned za jeho stavením:
„Vyrábím si své vlastní hnojivo, které neobsahuje žádné chemické látky. Skladuji ho ve stodole, kde ho postupně zpracovávám. V rámci pomoci zasaženým obcím jsem také dostal darem rozprašovač a doufám, že se mi podaří tuhle bitvu vyhrát,“ dodává Akio Yasukawa.
Radioaktivní jód či stroncium jsou ovšem mocní nepřátelé, přesto se úřady v městě Minamisoma, pod které obec Okito také spadá, rozhodly tento pokus povolit.
„Ano, podporují mne, nevím ale, jak to všechno dopadne. Výsledek záleží na závěrečných testech, tedy jestli rýže bude obsahovat radioaktivní látky, nebo ne. Zatím musíme doufat, že to dobře dopadne,“ říká starý farmář, zatímco provádí reportéra Českého rozhlasu rozlehlou usedlostí, která ho už několik desetiletí živí.
Jak prozrazuje, z jednoho aru má zisk asi 25 tisíc korun ročně, celkem přitom obhospodařuje 75 arů. K tomu ještě chová krávy, telata pak prodává. Zájem o ně ovšem nyní poklesl, a pokud je chce prodat, tak jedině pod cenou. Jeho další osud, stejně jako ostatních farmářů v prefekturách v okolí jaderné elektrárny Fukušima Daiči, tak nyní závisí i na tom, jak dopadne jeho organická rýže.
„Pokud projdu kontrolními testy, mohu jí prodat. Současně tím ukážu ostatním, že existuje možnost, jak se s radiací vypořádat. V opačném případě jí sním sám. Potom nám ale zřejmě už nic a nikdo nepomůže,“ pokrčí rameny Akio Yasukawa.