Japonci zahájili historicky největší lov velryb, lovit budou i keporkaky
Japonsko zahajuje na jižní polokouli největší lov velryb v historii. Cílem mise, která prolamuje i čtyřicetičtyřleté moratorium na lov velryb hrbatých, keporkaků, je zabití celkem 1000 kytovců. Mezinárodní velrybářská komise povoluje Japonsku každoročně chytání velryb pro vědecké účely. Podle odpůrci jde ale jen o zástěrku a maso z kytovců končí v obchodech a restauracích.
Z přístavu Šimonoseki dnes vyplula velrybářská flotila vedená lodí Nišin Maru o výtlaku 8 tisíc tun. Právě toto plavidlo zachvátil při poslední misi požár a velrybáři se museli předčasně vrátit zpět.
Japonsko může podle povolení Mezinárodní velrybářské komise ročně ulovit 1330 kytovců, nejvíce plejtváků malých. Tentokrát chtějí ulovit i 50 keporkaků označovaných za zpívající velryby, písně těchto kytovců jsou totiž slyšet na desítky kilometrů. V průběhu 20. století se ocitli na pokraji vyhubení, i proto se na ně od 60. let minulého století vztahoval zákaz lovu. V současnosti se jejich počet odhaduje na 30 až 60 tisíc.
Proti lovu už protestuje Austrálie. Ochránci zvířat, kteří se i tentokrát pokusí Japoncům lov překazit, navíc obvinili velrybáře, že se na lov vydávají až po rozhovorech japonského premiéra Jasua Fukudy s americkým prezidentem Georgem Bushem.