OBRAZEM: V Janově slavnostně otevřeli dálniční most. Nahradil původní, který se zřítil před dvěma lety
V italském Janově otevřeli nový most. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil italský premiér i prezident. Most stojí na místě původní stavby, která se zřítila před dvěma lety. Zemřelo při tom 43 lidí a stovky dalších musely opustit své domovy. Některé rodiny obětí ceremoniál bojkotovaly. Je podle nich nepatřičné slavit, když nový most vznikl jen kvůli nešťastné události. Na začátek slavnostního otevření mostu přečetli jména všech 43 zemřelých.
Janov si připravil velkolepou slavnost, která začala v půl sedmé večer. Nad městem přeletěly stíhačky, které na nebi vykreslily italskou trikoloru a janovský červený kříž na bílém poli. U všeho byla také nasvícená plachetnice námořní akademie. Nechyběla ani hudba, proslovy a také čtení jmen obětí předloňské tragédie a tři minuty ticha.
Provozovatel zříceného mostu v Janově veděl o rizicích už od roku 2014, píší italská média
Číst článek
Po mostě se jako první projel italský prezident Sergio Mattarella. Autům se stavba naplno otevře buď v úterý, nebo ve středu.
O novém mostě se mluví jako chytrém mostě, jak vysvětluje projektový ředitel stavby Roberto Carpaneto. „Je tam spousta senzorů, které neustále informují o aktuálním stavu mostu. Data pak spravuje a vyhodnocuje umělá inteligence. Jsou tam také dva roboti. Ti se mohou přemisťovat a rentgenovat vybraná místa. Můžeme tak lépe plánovat údržbu a vyhnout se možným problémům,“ říká Carpaneto.
Autorem stavby je 82letý rodák z Janova a světoznámý architekt Renzo Piano. Podílel se i na stavbě slavného Centra Georgese Pompidoua v Paříži.
Zřícení Morandiho mostu
Původní most v Janově spadl roku 2018. Bylo 14. srpna, město zažívalo období silných bouřek a lijáků. Dálnice A10 vedoucí přes tehdejší most architekta Ricarda Morandiho byla vytížená prázdninovým provozem. Krátce po 11. dopoledne se část mostu zničehonic zřítila do údolí pod ním. Zemřelo tehdy 43 lidí. A stovky místních musely na několik týdnů opustit své domovy.
Kdo stojí za neštěstím, se přesně neví. Železobetonový Morandiho most z 60. let minulého století dlouhodobě chátral. Správce italských dálnic - společnost Autostrade o rizicích věděla.
Prokuratura viní Autostrade z konfliktu zájmů, zanedbání údržby mostu a ze zabití. Soudní proces by měl začít počátkem příštího roku.