Italská policie zasahovala kvůli pádu janovského mostu v sídle dvou firem spojených s jeho provozem
V rámci vyšetřování okolností tragického pádu mostu v Janově provedla nyní italská policie razie v sídle provozovatele dálniční sítě Autostrade per l'Italia a její dceřiné firmy SPEA, která dohlíží na bezpečnost staveb. Informovala o tom agentura APA. Při neštěstí loni přišlo o život 43 lidí, dosavadní vyšetřování ukazuje na závažná bezpečnostní pochybení.
Vlastníkovi obou společností, holdingu Atlantia, v důsledku hrozí, že přijde o koncesi na provoz dálnic.
Provozovatel zříceného mostu v Janově veděl o rizicích už od roku 2014, píší italská média
Číst článek
Dálniční Morandiho most v Janově se loni v srpnu zřítil v délce 100 metrů. Tragédie vyvolala obavy o bezpečnost mostů v italské dálniční síti. Uvedené firmy čelí podezření, že falšovaly dokumenty o bezpečnostních kontrolách na mostech před neštěstím i po něm.
Podle zjištění italského tisku byly už od roku 2014 obeznámeny s rizikem zřícení stavby. Tři zástupci firmy proto skončili ve vazbě, desítky dalších manažerů úřady vyšetřují.
Vláda premiéra Giuseppe Conteho chce do konce prosince dokončit vyšetřování, které má za cíl určit, zda bude společnosti ASPI odebrána licence na provoz dálniční sítě měřící 3500 kilometrů. Na odnětí koncese naléhá zejména vládní Hnutí pěti hvězd.
V italském Janově odstřelili zbývající dva pilíře Morandiho mostu. Nový by měl být hotov na jaře
Číst článek
Atlantia tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustila a odebrání licence se snaží bránit. Nedávno ASPI představila plán, který předpokládá investice do údržby mostů, viaduktů a tunelů ve výši až 500 milionů eur, 12,8 miliard korun.
Zachováním koncese Atlantia dříve podmiňovala svou účast na záchraně zadlužených aerolinek Alitalia. Koncem listopadu se ovšem z chystaného konsorcia, jež mělo leteckou společnost v potížích převzít, stáhla.