Uvnitř dómu bylo na 2000 lidí, včetně špiček italské politiky a příbuzných bývalého premiéra. Ceremonii vysílané na velkoplošných obrazovkách přihlížely davy lidí.
Italský premiér Mario Draghi podal demisi, oznámil podle agentur Reuters a AFP prezidentský palác. Prezident Sergio Mattarella ho ale požádal, aby kabinet dál dočasně vedl.
Mattarella podle místních médií doufá, že se zmírní napětí v koalici, složené z téměř všech parlamentních stran, a jejich lídři si uvědomí naléhavost pokračování vlády v těžkém období globální krize.
Rozloučení se zúčastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová či předseda Evropské rady Charles Michel. Česko zastupovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Třiasedmdesátiletý Draghi nahradil v čele vlády právníka Giuseppa Conteho, který byl premiérem od června 2018. Nový kabinet podporuje široká koalice pravicových, středových a levicových stran.
Výhrůžky a přání smrti se začaly množit poté, co 89letá Liliana Segreová vyzvala k vytvoření parlamentní komise, která má vyšetřovat projevy nenávisti, rasismu a antisemitismu.
Výkonná ředitelka Mezinárodního obchodního centra Arancha Gonzalezová ve středečním rozhovoru s televizí CNBC varovala, že obchodní válka mezi USA a Evropskou unií by vedla k recesi světové ekonomiky.
Už dříve ohlásili účast na posledním rozloučení s Chirackem německý prezident Frank-Walter Steinmeier, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo belgický premiér Charles Michel.
K tomuto kroku se Mattarella rozhodl poté, co se dosavadní vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) dohodlo na vytvoření společného kabinetu s opoziční levicovou Demokratickou stranou (PD).
Vztahy mezi Římem a Paříží od nástupu nynější italské vlády komplikuje řada třecích ploch. Impulsem k diplomatickým přestřelkám je migrace, rychlodráha mezi Turínem s Lyonem i francouzské žluté vesty.
Italský prezident Sergio Mattarella v pondělí pověřil sestavením vlády Carla Cottarelliho, který v minulosti pracoval na vedoucích postech v italské centrální bance a v Mezinárodním měnovém fondu.
Předseda největší italské strany volá po sesazení prezidenta. Pobouřilo ho, že prezident odmítl jmenovat ministra financí. Dosavadní kandidát na premiéra se kvůli tomu vzdal pokusu sestavit vládu.
Nevoli nad prezidentovým vetem v neděli neskrývali představitelé Hnutí pěti hvězd, kteří označili za falešné a poplašné mediální spekulace, že by Savona chtěl dostat Itálii z eurozóny.