Britové jdou k předčasným volbám. Rozhodují o budoucí vládě i vyjednávání o brexitu
Britové rozhodují od čtvrtečního rána v předčasných volbách o složení parlamentu. Výsledek bude mít zásadní vliv na podobu odchodu země z Evropské unie. Určí totiž, kdo zemi k brexitu přivede. Průzkumy předpovídají vítězství konzervativců premiérky Theresy Mayové. Náskok před opozičními Labouristy se ale smrsknul na pouhý jeden procentní bod. Klíčovou otázkou tak bude, zda se Mayové podaří sestavit silnou většinovou vládu.
Mayová i Corbyn už požádali na sociálních sítích své spoluobčany o podporu. "Pokud věříte v Británii a v to, že naše nejlepší dny jsou před námi, dejte mi podporu, abych mohla Británii vést," vzkázala Mayová voličům na Twitteru a Facebooku. "Dnes je to na vás," upozornila s tím, že potřebuje silnější mandát k vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie. Podle ní jen tak se jí podaří dosáhnout s Bruselem dohody, která bude pro Londýn výhodná.
"S vaší podporou můžeme vybudovat opravdu globální Británii, vytvářet nové vztahy se starými přáteli a novými spojenci po celém světě a působit jako největší zastánce volného obchodu, jakým již jsme," dodala Mayová.
Corbyn se obrátil na voliče přes Twitter a prostřednictvím krátkého videoposelství. "Toto je náš den. Náš čas. Naše šance," napsal šéf hlavní opoziční strany s příslibem, že volba labouristů povede k přeměně Británie v zemi, která bude sloužit většině, a ne jen omezené menšině.
"Nedovolte nikomu, aby tvrdil, že na tomto dni nezáleží," řekl Corbyn s poukazem na to, že ekonomické a sociální neduhy v zemi nepřišly náhodou, ale vinou rozhodnutí vládnoucích konzervativců. Slíbil, že labouristé v případě vítězství budou investovat do lidí a skoncují s privatizací britského zdravotnictví.
Od posledních voleb uběhly dva roky, od referenda o brexitu necelý rok. Po něm tehdejší premiér David Cameron oznámil, že končí, a na adrese Downing Street 10 ho vystřídala právě Theresa Mayová.
Britské parlamentní volby: blíží se drama? 'Silná a stabilní' Mayová vrávorá v cílové rovince
Číst článek
Ta na začátku předčasné volby vyloučila, situace se ale změnila. Teď doufá, že předčasné hlasování ještě víc roztříští Labouristickou stranu a upevní postavení její Konzervativní strany v Dolní sněmovně Spojeného království.
Dobrý výsledek ve volbách by jí mohl připravit ideální podmínky pro vyjednávání takzvaného „tvrdého" brexitu. Předvolební kampaní v zemi ale zahýbaly dva nedávné teroristické útoky, které kampaň nejen ochromily, ale ovlivnily také její rétoriku.
O místo v parlamentu se už 8. června utká přes 3000 kandidátů. Server iROZHLAS.cz připravil souhrn toho, co byste o předčasných volbách v Británii měli vědět.
Proč jsou volby pro Británii zásadní?
Protože určí, kdo bude v následujících dvou letech vyjednávat britský odchod z Evropské unie a jak silný mandát vláda získá na dalších pět let. Nový lídr před sebou bude mít také další nelehký úkol, a to vypořádat se s následky tří teroristických útoků, které Británii v posledních měsících zasáhly.
Spojené království hraje vedoucí roli v globálním boji proti terorismu a je klíčovým členem koalice vedené Spojenými státy, která bombarduje pozice takzvaného Islámského státu v Iráku a Sýrii. Zároveň je jedním z pěti stálých členů OSN, kde má také právo veta.
Co bude výsledek znamenat pro brexit?
Nedá se očekávat, že by zvrátil odchod z EU. Obě dvě největší strany - konzervativci i labouristé - uvedly, že výsledek referenda budou respektovat. V případě výhry Labouristické strany je však možné, že se Británie dočká takzvaného mírného brexitu.
Současná premiérka chce – v případě úspěchu – zahájit výstupní rozhovory s Bruselem ještě tento měsíc. Britům slibuje rázné vyjednání s cílem omezit počet přistěhovalců ze států EU, i kdyby to mělo 60milionovou zemi stát volný přístup na unijní trh.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn chce hlavně zajistit, aby nepřišla k úhoně ekonomika a životní standard Britů.
Jak volby probíhají a kdy budeme vědět výsledky?
Voliči se k urnám vydají 8. června. Své hlasy budou moct odevzdávat od 7.00 do 22.00 místního času. Sčítání hlasů začne ihned poté a bude probíhat celou noc. Jméno prvního člověka, který obsadí křeslo v parlamentu, je většinou ohlášeno už před půlnocí. Celkový vítěz by měl být znám 9. června ráno.
V Británii je 650 volebních obvodů, pro absolutní většinu v Dolní sněmovně je tak zapotřebí 326 poslanců. V každém volebním obvodu se volí systémem relativní většiny, kandidát s nejvíce hlasy se tak stává poslancem. Ačkoliv se volební kampaň soustředí především na lídry stran, Britové pro ně přímo nevolí, hlasují totiž pro své lokální poslance.
Za vítěze voleb je považována strana s nejvíce křesly. Pokud žádná ze stran nezíská absolutní většinu, vzniká takzvaný „hung" parlament, tedy zablokovaný parlament bez potřebné většiny pro sestavení vlády. Největší strana pak může sestavit menšinovou vládu nebo vytvořit koalici. Parlament se volí na pět let, další volby jsou tak plánované nejpozději na rok 2022.
Jak kampaň ovlivnily teroristické útoky?
Podle expertů není vyloučeno, že výrazně. Kampaň byla dvakrát přerušena a hlavním tématem voleb se namísto brexitu stala bezpečnost země.
Corbyn vyzval Mayovou k rezignaci. Boje s terorismem se policejní škrty nedotkly, brání se premiérka
Číst článek
A také personální škrty v policii. Kvůli nim Corbyn vyzval Mayovou k rezignaci. Vadí mu, že ještě coby ministryně vnitra v letech 2010 až 2016 snížila počet policistů o 20 000. Ona něco takového odmítá s tím, že rozpočtu na boj s terorismem se škrty nedotkly a policie dostala všechny potřebné pravomoci. Zároveň obvinila Corbyna, že vytrvale blokuje posílení policejních pravomocí. Skutečné plány na změnu přístupu k terorismu však slyšet nejsou.
Koho mohou Britové volit?
Mezi hlavní favority voleb patří Konzervativní strana Theresy Mayové a největší opoziční Labouristická strana, kterou vede Jeremy Corbyn.
Konzervativci mezi priority řadí snížení deficitu do roku 2025 a snížení daně z příjmu právnických osob na 17 procent. Co se týče brexitu, stojí si za tím, že je lepší mít nějakou než žádnou dohodu. Prosazují rovněž zvýšení financí pro britské zdravotnictví a státní školy nebo plnění závazků vůči NATO.
Labouristé na druhé straně chtějí zvýšit minimální mzdu na deset liber za hodinu, vytvořit investiční banku, která by pomohla stimulovat ekonomiku po brexitu či okamžitě uznat stát Palestina.
Dalšími stranami jsou centristická Liberálně demokratická strana, v jejímž čele stojí Tim Farron; Zelená strana vedená Carolinou Lucasouvou a Jonathanem Bartleym; UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království) s Paulem Nuttallem v čele či Skotská národní strana (SNP), vedená první ministryní Nicolou Sturgeonovou.
Ostrá Mayová pod palbou opozice. Teror v Londýně zvyšuje nejistotu před klíčovým volebním čtvrtkem
Číst článek
SNP i liberální demokraté, kteří svorně nesouhlasí s odchodem z EU, naznačili možnost podpořit vládu proti Mayové a zabránit tak naplnění její představy o brexitu. SNP hovoří o novém referendu o skotské nezávislosti, pokud by Mayová prosadila rázné odloučení od Bruselu, liberálové zase chtějí uspořádat plebiscit o příští podobě vztahů s EU včetně možnosti rozmyslet si odchod úplně.
Koho favorizují předvolební průzkumy?
Zprvu jasné průzkumy, které dávaly konzervativcům náskok 15 až 20 procentních bodů, začaly postupně předpovídat těsný souboj. Podle poslední ankety by konzervativci měli ve čtvrtečních volbách získat o pouhý procentní bod více než opoziční levice.
Média však upozorňují na poslední dvě selhání sociologických výzkumů, které nepřesně předpovídaly výsledek loňského referenda o brexitu i předloňských voleb, jež měly být vyrovnané, ovšem nakonec je jednoznačně opanovali konzervativci a mohli vládnout sami.