Plán Mayové proti segregaci? Děti z muslimských škol musí sdílet aktivity s jinými žáky
Jak zní plán britské premiérky Theresy Mayové proti segregaci v největších britských městech? Školy, kde převažují muslimští žáci, budou nově muset zajistit svým žákům kontakty s dětmi z jiných škol. Podle návrhu, který chce premiérka představit krátce po volbách, by měly školy v převážně muslimských čtvrtích nabízet ve spolupráci se školami v sousedství společné vzdělávací, ale i sportovní aktivity nebo kroužky, popisuje britský deník Times.
Muslimské školy by také měly mít v základních osnovách výuku britského práva, dějin a hodnot. Plán zahrnuje opětovný důraz na zlepšení angličtiny u všech věkových kategorií. Times dodávají, že podle nejnovější expertní zprávy jsou jazykové nedostatky klíčovým faktorem segregace, zvlášť u mladých žen v muslimských komunitách.
Plán Konzervativní strany zaměřený na větší integraci ve školách je součástí vládního dokumentu, který měl být zveřejněn v květnu, ale kvůli volbám se opozdil. Navazuje na loňská doporučení Louise Caseyové, autorky vládního programu zaměřeného na soudržnost komunit.
Ostrá Mayová pod palbou opozice. Teror v Londýně zvyšuje nejistotu před klíčovým volebním čtvrtkem
Číst článek
Volební program konzervativců ohlašuje novou integrační strategii, jejímž cílem je pomoci lidem v izolovanějších komunitách více se propojit s okolním světem. Aktéři strategie by měli působit na školách, které přijímají informace převážně z jednoho rasového, kulturního nebo náboženského okruhu, aby poznali lidi s odlišným způsobem života, píší Times.
Premiérka Mayová zopakovala tento požadavek v pondělí, když prohlásila, že Britové nesmí žít své životy v řadě oddělených komunit, ale v jednom skutečně Spojeném království. Vládní dokument má být předložen poslancům k diskusím ještě před letní parlamentní přestávkou.
Trojský kůň
Jak deník dále uvádí, zmíněný plán - kromě toho, že reaguje na útoky radikálů – je pokusem, jak se vypořádat s kauzou nazývanou v Británii "Trojan horse scandal" (skandál trojský kůň). V Birminghamu před více než dvěma lety vyšlo najevo, že tamní předáci muslimské komunity se snažili v řadě škol ve městě zavést přísně konzervativní islámské hodnoty.
Zpráva ministerstva školství sice nenašla důkazy o radikalizaci v daných školách, doložila však, že šlo "o koordinované, plánované a dlouhodobé pokusy zavádět v nich netolerantní a agresivní islámský étos".
Zaznívá i kritika
Integrační strategie konzervativců však čelí také kritice, upozorňují Times. Řada muslimských rodičů v Birminghamu je přesvědčena, že školní úspěch jejich dětí plyne z důrazu na striktně konzervativní hodnoty.
Zdroj z radnice listu řekl, že rodiče nechtějí, aby se jejich děti staly sebevražednými útočníky, ale lékaři nebo dentisty. A že jim v tom konzervativně zaměřené školy pomáhají. A to je jen dílčí součást složitých debat na téma, na které premiérka poukázala během pondělního projevu v Downing Street, uzavírá britský list.
Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.