Izraelci bombardovali bunkry vedení Hizballáhu
Izraelská letadla dnes bombardovala pozice šíitského hnutí Hizballáh v libanonském městě Baalbek v údolí Biká. Libanonská metropole Bejrút zase zažila po 23 letech vylodění příslušníků amerického námořnictva, kteří přijeli evakuovat přes 1200 amerických občanů.
Izraelské vojenské letouny bombardovaly v libanonském jižním Bejrútu kryt, ve kterém se měl nacházet vůdce Hizballáhu, šejch Hassan Nasralláh a další členové jeho vedení. Podle mluvčího izraelské armády dopadlo na bunkr přes dvacet tun trhavin.
Televize Hizballáhu al-Manár citovala vedení šíitského hnutí, že nikdo z jeho vedoucích představitelů v bombardovaném úkrytu nebyl. Někteří izraelští analytici uvádějí, že po osmi dnech soustředěných náletů zatím hnutí nejeví známky ochromení.
Dnes bombardovaný Baalbek je znám jako jedno z hlavních sídel šíitského hnutí Hizballáh. Posledních dvanáct hodin bylo ve znamení odchodu obyvatel jižního Libanonu na sever od řeky Lítání, jak je k tomu vyzvala izraelská armáda, aby se při leteckých náletech vyhnula obětem na lidských životech mezi civilisty.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová prohlásila, že Spojené státy podporují zastavení palby v Libanonu a Izraeli, ale až k tomu budou vytvořeny podmínky. Podle představitelů amerického ministerstva zahraničí je nezbytné, aby se ozbrojené síly Hizballáhu stáhly z bezpečnostního pásma u Izraele. Americký velvyslanec v OSN John Bolton přitom upozornil, že se nikdy nepodařilo dosáhnout zastavení palby ze strany teroristických hnutí, jako je Hizballáh.
Ministryně Riceová se zaměří nejprve na jednání s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem a šéfem diplomacie Evropské unie Javierem Solanou. Američané považují za jeden ze základních prostředků pro zajištění bezpečnosti v Libanonu mezinárodní pomoc při posílení libanonské armády.
Libanon opouštějí tisíce místních a cizinců
Libanon ve strachu z bombardování opouštějí tisíce jeho obyvatel. Prchají také cizinci. Zemi už například opustily 3000 Dánů. Na odjezd čeká i 3000 Němců. Pro odjezd se rozhodlo i dalších sedm Čechů a dva Slováci, kteří z Bejrútu odpluli podle českého ministerstva zahraničí na Kypr. Do Prahy mají přiletět v pátek ráno.
Také Spojené státy urychlily počáteční váhavou evakuaci amerických občanů z Libanonu. O transport už požádalo úřady přes osm z 25 tisíc Američanů v Libanonu.
Na tisíc amerických občanů už odvezla na Kypr luxusní výletní plavidla. Vojenské dopravní helikoptéry Chinook s kapacitou 60 pasažérů také přepravují z vrcholku americké ambasády v Libanonu do Larnaky stovky dalších Američanů. Evakuaci ostře sledují všechna americká média.
Mezi přepravovanými je i hodně Američanů libanonského původu, děti, těhotné ženy a invalidé. Americký velvyslanec v Libanonu Jeffrey Feltman ujistil, že americké ozbrojené síly jsou schopny přepravit do bezpečí až dva tisíce lidí denně. Do oblasti už také dorazilo sedm plavidel amerického námořnictva.
Přes bejrútský přístav už opustilo zemi víc než tisíc Američanů. "Je to opravdu masivní operace. Máme tu tisíce lidí, kteří nás požádali o pomoc a podporu. Prioritou číslo jedna je samozřejmě jejich bezpečí a snaha dopravit tyto občany zpět domů. Dnes pomáháme více než tisícovce lidí, aby v pořádku odjeli. A zítra jich bude ještě mnohem více. Takové tempo hodláme udržet do té doby, dokud každý člověk, který nás požádal o pomoc ohledně odcestování z Libanonu, nebude mít možnost tak učinit," řekl velvyslanec Feltman.
Dnes ráno se na pobřeží poblíž Bejrútu vylodilo asi 40 příslušníků amerického námořnictva z lodi Nashville. Ti mají ze země dostat další tisícovky Američanů, kteří budou převezeni na Kypr. Američtí vojáci byli v Libanonu naposled před 23 lety, kdy se pokusili ukončit libanonskou občanskou válku, která pak trvala až do roku 1990.
Ofenzíva se projevila také na české ekonomice
Konflikt mezi Izraelem a Libanonem poškozuje také české firmy. Například společnost Madeta, která tam vyváží mléčné výrobky, musela zastavit do Libanonu všechny dodávky. České aerolinie zrušili pravidelné lety do Bejrútu až do 1. srpna. Celkem se jedná o naplněných 14 letů. Český průmysl by zatížily také rostoucí ceny ropy.