Izrael odmítl výzvu Rady bezpečnosti k příměří a rozšiřuje útoky v Gaze
Izrael se nepodřídí Radě bezpečnosti OSN a bude pokračovat v útocích v pásmu Gazy. Rozhodla se tak vláda židovského státu. Rada bezpečnosti vyzvala k okamžitému zastavení bojů obě strany ve své závazné rezoluci. Také palestinské hnutí Hamás uvedlo, že dokument nebude respektovat - mimo jiné proto, že Izraeli nenařizuje okamžité zrušení blokády Gazy.
Izrael své vojenské operace v Gaze ještě rozšiřuje. Izraelskými útoky Hamás zdůvodňuje odpalování svých raket na židovský stát. A právě tímto ostřelováním izraelský premiér Ehud Olmert vysvětlil, proč jeho vláda na příměří nepřistoupí.
Zástupce palestinského Hamásu v Bejrútu zase řekl, že rezoluce Rady bezpečnosti neslouží palestinskému lidu. Od rána už také ozbrojenci odpálili z Gazy na Izrael nejméně dvacet raket a granátů.
Světové mocnosti se pokoušejí obě strany dotlačit k příměří pod dojmem rostoucí humanitární krize v Gaze. Tam už izraelské útoky zabily okolo 800 lidí, a z údajů OSN vyplývá, že 41 procent z nich jsou civilisté. Mezi třemi tisícovkami zraněných tvoří civilisté polovinu. Palestinské rakety během konfliktu zabily tři izraelské civilisty.
Dopoledne OSN s odvoláním na svědky oznámila další případ izraelské palby na civilisty. Armáda údajně před několika dny evakuovala více než sto Palestinců do jednoho domu. Poté prý ale budovu opakovaně ostřelovala a nejméně třicet lidí zabila.
Německo se chce aktivněji angažovat ve sjednání příměří mezi Izraelem a Hamásem
Ještě dnes večer odletí na třídenní vyjednávací misi do Izraele a Egypta šéf spolkové diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Berlín opakovaně vyjádřil starost nad humanitární situací v pásmu Gazy.
"Připadá nám správné podporovat v těchto hodinách hlavně Egypt," řekl Steinmeier na vysvětlenou k programu své cesty, která ho zavede napřed do Káhiry. Tam bude jednat s egyptským prezidentem Mubarakem a svým resortním kolegou Abú el-Gheitem.
Teprve potom se německý ministr vydá do Izraele. V noci schválenou rezoluci Rady bezpečnosti OSN označil Frank-Walter Steinmeier za další krok na cestě ke skutečnému klidu zbraní. Že proti rezoluci nikdo nezvedl ruku považuje šéf německé diplomacie za důležitý signál semknutosti světového společenství.
Státní tajemník ministerstva zahraničí Gernot Erler nevyloučil podíl německých modrých přileb na případné mírové misi OSN v pásmu Gazy. Někteří němečtí politici to ale vzhledem k historickým závazkům Německa vůči židovskému státu považují za vysoce problematické.
Přečtěte si také:
Rada bezpečnosti schválila rezoluci, která požaduje zastavení bojů v Gaze