Itálie možná bude mít zákon nařizující odchod dospělých děti z domova

Italský ministr pro veřejnou administrativu Renato Brunetta navrhuje nový zákon, který by měl donutit dospělé děti, aby se přestaly držet máminy sukně a odešly z domova. Skoro 60 procent Italů ve věku od osmnácti do třiceti čtyř let totiž stále žije s rodiči. Čtvrtina studuje, ale polovina z nich připouští, že zůstávají s rodiči z ekonomických důvodů. Píše to italský list La Stampa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koloseum

Koloseum | Foto: europa.eu.int

Brunetta to chce změnit a přimět takzvané věčné adolescenty, aby odcházeli z domova v osmnácti letech. Jak tvrdí, v krajním případě by je k tomu měl donutit nový zákon. Ministr Brunetta ví, o čem mluví, už dříve přiznal, že sám odešel z domova až ve třiceti letech a že si ani neuměl ustlat postel, protože to dělala maminka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu takzvaných mama hotelů mluvil na Rádiu Česko psycholog Prof. Petr Macek z Fakulty sociálních studií Masarykovy university.

V České republice podle psychologa Prof. Petra Macka z Fakulty sociálních studií Masarykovy university v Brně není tento fenomén nijak výrazný, i když se prodlužuje věk odchodu dětí od rodičů: "Řada mladých lidí podobně jako v jiných evropských zemích poměrně dlouho setrvává doma u rodičů. Je to zhruba 25 až 30 procent mladých ve věkové kategorii 20 až 30 let."

Podle Macka je to dáno celkovým prodlužováním mládí: "Nástup dospělosti, který byl na počátku třetí dekády mezi 22 a 24 lety a je spojený s nějakou dlouhou životní perspektivou, stabilitou a rodičovstvím se skutečně posouvá až k hranici 30 let."

"Na začátku 90. let odcházeli mladí lidé z domova po vojně nebo po skončení studií a bylo to spojováno se statusem dospělého člověka. Dnes se to posouvá až k věkové hranici 30 let a životní styl se rozrůzňuje. Jedním z těch různých modelů je například život s rodiči," vysvětluje Macek.

Psycholog ale upozorňuje na to, že delší soužití s rodiči ještě nemusí znamenat nějaký výrazný problém: "Neznamená to, že pokud někdo žije dlouho se svými rodiči, že je to vždycky výraz nějakého problematického stavu, že to musí být nějaká přehnaná závislost na rodičích nebo nějaký jiný nepřiměřený důvod, který toho člověka drží doma. Dneska je společnost v tomto směru velmi liberální. Existuje celá řada modelů života mladých lidí: mladí lidé zůstávají s rodiči doma, žijí v nesezdaných svazcích nebo žijí singl."

Ondřej Černý, Helena Berková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme