Írán je připraven jednat se Západem, ne ale o svém jádru
Írán je připravený jednat o celosvětovém jaderném odzbrojení, o situaci na Středním východě i třeba o energetických potřebách lidstva. V žádném případě ale nemůže být tématem rozhovorů íránský jaderný program.
Tak diplomaté shrnují čerstvý návrh dialogu, který Teherán předložil zástupcům Německa a pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Spojené státy dokument odmítly, Rusko v něm naopak našlo určité prvky k jednání.
Západ po Íráncích požaduje, aby znovu otevřeli téma své továrny na obohacování uranu a těžkovodního reaktoru, tedy dvou provozů, které teoreticky mohou produkovat materiál pro jadernou bombu.
Írán však vzkázal, že na mírové technologie má právo a že toto téma je pro něj uzavřené. Zároveň Íránci předali svůj vlastní návrh, o čem by se dalo jednat.
Nejnovější íránský návrh určený mezinárodnímu společenství a reakce na něj - téma pro blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka na Rádiu Česko.
"Dokument ještě v zásadě nebyl zveřejněn. Z úniků ale vyplývá, že Íránci mluví o globálních tématech - o spolupráci v boji s obchodováním s narkotiky, nutnosti zajistit klid na Blízkém východě. Zároveň Teherán nabízí součinnost ve věci mezinárodní jaderné spolupráce s tím, že by všichni měli mít přístup k mírové jaderné energetice a zároveň by mělo světové společenství dospět k jadernému odzbrojení," řekl Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.
Západní pozorovatelé se vesměs shodují, že je to další krok Teheránu k získání času za situace, kdy Izrael a Spojené státy prosazují zpřísnění mezinárodního bojkotu Íránu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už řekl, že íránský návrh má zajímavé prvky a zároveň vyloučil zavedení ropných sankcí.