Írán odsoudil na šest let francouzskou antropoložku, měla ohrozit národní bezpečnost a šířit propagandu

V Íránu v sobotu odsoudili k šesti letům vězení francouzskou antropoložku Faribu Adelkhahovou. Soud ji shledal vinnou z ohrožení národní bezpečnosti a z šíření propagandy proti politickému systému islámské republiky. S odkazem na jejího advokáta o tom informuje agentura Reuters.

Teherán/Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice (ilustrační foto)

Fariba Adelkhahová původně čelila i obvinění ze špionáže, ale to úřady v lednu stáhly. Vědkyně do Íránu jezdila pravidelně a zjišťovala v rámci své práce situaci v tamní porevoluční společnosti. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Soud ji odsoudil na šest let. Odvolali jsme se a pokud budeme úspěšní, trest se sníží na pět let,“ řekl agentuře Reuters právník odsouzené. Šestiletý trest se podle agentury AFP vztahuje na ohrožení národní bezpečnosti; za šíření propagandy soud ženě, která má kromě francouzského i íránské občanství, vyměřil rok. Odpykat si podle svého advokáta bude muset jen delší trest.

Hejna sarančat sužují Írán a ničí úrodu. Země plánuje nasadit do boje s hmyzem armádu

Číst článek

Fariba Adelkhahová původně čelila i obvinění ze špionáže, ale to úřady v lednu stáhly. Vědkyně do Íránu jezdila pravidelně a zjišťovala v rámci své práce situaci v tamní porevoluční společnosti.

V březnu íránské úřady propustily z vězení francouzského badatele Rolanda Marchala, který je životním partnerem Adelkhahové a byl stejně jako ona zadržen v červnu loňského roku. Marchal byl zatčen poté, co šel svou partnerku navštívit do věznice.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už dříve Teherán vyzval, aby propustil i Adelkhahovou. Írán dvojí občanství neuznává.

Napjaté vztahy

Vzájemné zadržování svých občanů podle agentury Reuters komplikovalo vztahy mezi Francií a Íránem v čase, kdy se Macron snažil snížit napětí mezi Washingtonem a Teheránem.

Ty jsou mimořádně vypjaté od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a šesti státy z roku 2015 a zavedl proti islámské republice sankce, jež mají tvrdý dopad na její ekonomiku.

Íránské revoluční gardy v posledních letech zatkly desítky lidí s dvojím občanstvím kvůli obviněním ze špionáže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme