Humanitární pracovníci v Sýrii protestovali proti snaze uzavřít hraniční přechod s Tureckem
Stovky humanitárních pracovníků v pátek vytvořily lidský řetěz mezi povstalci ovládaným městem na severozápadě Sýrie a hraničním přechodem s Tureckem. Protestovali tak proti snahám Ruska uzavřít poslední přechod, přes který do rebely ovládaných enkláv proudí humanitární pomoc.
Do demonstrace se zapojily více než 2000 humanitárních pracovníků. O tom, zda přechod Báb al-Hava zůstane otevřený, se má rozhodnout 10. července. Přes tento hraniční přechod přitom každý měsíc přejede zhruba 1000 nákladních aut naložených potravinami či léky, včetně vakcín proti covidu-19.
Spojené státy podnikly nálety proti milicím v iráckém a syrském pohraničí. Cílem byly sklady zbraní
Číst článek
Syrská vláda a její spojenec Rusko však chtějí, aby se pomoc do regionu začala dovážet z vládou kontrolovaných části této válkou zdevastované země. Moskva ve věci čelí silnému tlaku OSN, Spojených států a dalších, kteří varují, že uzavření přechodu by mělo pro Syřany žijící v povstalci ovládaných enklávách nedozírné následky.
Rada bezpečnosti OSN tento týden začala jednat o návrhu rezoluce, která má umožnit pokračování dodávek humanitární pomoci přes přechod Báb al-Hava a na jejímž základě by se měl otevřít také přechod Jarubíja na severovýchodní hranici s Irákem. Tento přechod byl po naléhání Ruska uzavřen v lednu loňského roku.
Rada bezpečnosti OSN poprvé schválila poskytnutí přeshraniční humanitární pomoci Sýrii před šesti lety. Tehdy ji bylo možné dopravovat i přes Jordánsko a Irák. Loni v lednu ale Rusko prosadilo snížení počtu přechodů určených pro pomoc ze čtyř na dva. V červenci 2020 RB rozhodla, že pomoc má být dodávána přes jediný hraniční přechod s Tureckem, jak si přála Moskva podporovaná Čínou.
Novinář zveřejnil zprávu o kritice turecké intervence v Sýrii. Soud mu uložil dva roky vězení
Číst článek
„Humanitární pomoc je právo,“ stálo na jednom z transparentů humanitárních pracovníků, kteří protestovali na silnici mezi Báb al-Havou a Idlibem. „Ruské veto (v RB OSN) zabije ty, kteří přežili ruské ostřelováni,“ stálo na jiném.
Vasím Bakír, který je koordinátorem zdravotnické pomoci v humanitární organizaci Violet a který se zúčastnil dnešního protestu, apeloval na mezinárodní společenství, aby ponechalo přechod otevřený. Varoval přitom, že uzavření přechodu by mělo „katastrofální následky pro humanitární sektor“, jenž slouží více než třem milionům lidí, včetně mnoha vnitřně vysídlených.
Deset let trvající syrský konflikt si vyžádal životy zhruba půl milionu lidí a přinutil více než polovinu předválečné populace Sýrie, která čítala zhruba 23 milionů lidí, opustit své domovy. V zahraničí skončilo asi pět milionů syrských uprchlíků.