Hologram nebo umělecká výstava? Malta zvažuje, co se zříceným Azurovým oknem

Malta hledá náhradu za jednu ze svých nejnavštěvovanějších památek. Skoro třicet metrů vysoký přírodní skalní most zvaný Azurové okno včera bouře strhla do moře. Nápady, jak ho připomenout a dál na místo lákat turisty, můžou maltské vládě posílat lidé z celého světa. Některé možnosti už maltští ministři zvažují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklaní brána Azurové okno na maltském ostrůvku Gozo

Sklaní brána Azurové okno na maltském ostrůvku Gozo | Zdroj: Reuters

Maltská vláda vylučuje, že by Azurové okno znovu postavili. Alespoň tedy pokud jde o fyzickou stavbu. Jednou z variant je totiž i rozšířená realita - to znamená, že by na místě vznikl hologram Azurového okna a vše by vypadalo skoro, jako by se nic nestalo.

Malťané uvažují taky o tom, že by některé kusy skály z moře vylovili a vystavili je na břehu, nebo že by v blízkosti vznikla nějaká umělecká výstava. Další možností je rozšíření turistického centra, které by skálu důkladněji připomínalo. Místo by ale taky samozřejmě mohlo zůstat tak, jak je.

Malta přišla o Azurové okno. Skalní brána ze seriálu Hra o trůny se propadla do moře

Číst článek

Pro mezinárodní výzvu se maltská vláda prý rozhodla poté, co viděla, jakou pozornost ve světě zřícení Azurového okna vyvolalo.

Z Azurového okna zůstal pouze malý skalní výstupek, který připomíná otevřená ústa s vyplazeným jazykem. Podle maltského deníku Independent se ale i ten nejspíš brzy zřítí. Vláda teď vydá zákaz vstupu do míst, kam skála spadla, aby hledačům pokladů zabránila ukrást zbývající kusy a taky, aby zachovala přírodní podobu místa. To je ostatně i podmínka pro přijetí případných nápadů ze světa. Žádné řešení nesmí narušovat životní prostředí.

Maltská vláda se neobává toho, že by ztráta přírodní památky mohla způsobit odliv turistů z ostrova Gozo, kde se skála nacházela. Ostrov je domovem řady dalších památek jako je třeba víc než pět tisíc let starý chrám Ggantija, středověká citadela. Turisty láká i na své pláže, potápění, plavby lodí.

Sklaní brána Azurové okno na maltském ostrůvku Gozo | Foto: ČTK/AP

Zřícení Azurového okna místní ekonomiku neohrozí ani podle Vítězslava Nezvala, Čecha, který léta na Maltě žije. „Byla to taková atrakce pro celodenní výlet. Na cestě k tomu oknu, co se zřítilo, je ještě Crafts Village, což je v podstatě místo s rukodělnými výrobky. Teď odpadne ta poslední část cesty,“ říká Nezval.

Kolem místa, kde se okno nacházelo, nic jiného prý není. „Turisté tam přijeli, zavezli je tam autobusem, vylezli si po skalách na okno, udělali si pár fotek a odjeli odsud pryč,“ popsal Nezval.

Azurové okno koneckonců ani nebylo jediným skalním mostem na ostrově Gozo. Další, méně známý, stojí jen několik kilometrů od něj.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme