Jméno nezměnila ani kvůli odkladu. Přípravy na výstavu Expo 2020 vrcholí, do zahájení zbývá měsíc

Přesně za měsíc otevře své brány největší letošní událost v arabském světě. Expo 2020 v Dubaji nezměnilo své jméno, přestože pandemie covidu posunula jeho konání o celý rok. Na světové výstavě bude mít své národní pavilony a stánky 191 zemí. Organizátory uváděné náklady na výstavu a s ní spojené projekty dosahují v přepočtu 750 miliard korun, tedy zhruba polovinu ročního rozpočtu České republiky.

Od zpravodaje z místa Dubaj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po výstavišti jedeme malým autobusem organizátorů. Členka týmu, Britka, paní Catherine nemá povolení říkat cokoliv na mikrofon a nechce tedy ani uvádět své celé jméno. Přísná pravidla nedovolují médiím natáčet zatím na drtivé většině prostoru výstaviště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už jen měsíc zbývá do otevření nákladné výstavy Expo 2020 v Dubaji. Poslechněte si reportáž Štěpána Macháčka

Podle paní Catherine je ze strany Expa skoro vše připravené. Některé národní pavilony ale s blížícím se termínem ještě horečnatě finišují. Výstavbu jim zkomplikovaly materiály a stroje, které uvízly různě po světě z důvodu koronavirové paralýzy světové dopravy, ale třeba také v důsledku letošního více než týdenního uzavření Suezského průplavu zablokovaného obří lodí Ever Given.

Na výstavě budou platit i hygienická opatření - nutné bude dodržet i pravidla 3R (roušky, rozestupy, ruce). „Všechny posádky musí být vakcinované, dvakrát týdně budeme podstupovat PCR testy, pokud by se u někoho z personálu objevil koronavirus, tak se musí pavilon uzavřít a celý dezinfikovat. Pro návštěvníky budou platit tři R, tedy ruce, roušky a rozestupy,“ řekl Radiožurnálu generální komisař české účasti Jiří František Potužník.

Další opatření přibližuje viceprezident Expa 2020 pro média Šeríf Ghamráwí. „Snažíme se přimět lidi, aby si kupovali lístky online. Tím vytváříme bezkontaktní proces, což může částečně omezit rizika spojená s tak velkou akcí,“ říká Ghamráwí.

Permanentní vstupenka na celý půlrok stojí bezmála 3000 korun, na měsíc pak necelých 1200. „Návštěvníci musí mít negativní PCR test před příletem do Dubaje. Samotné Expo 2020 ale nepožaduje ani testy, ani očkování, bude mít jen svá vlastní hygienická opatření.“

Tři bratři a bratranec z Kypru založili rodinný podnik. Vaří Pivo z českého sladu

Číst článek

Udržitelný rozvoj

Na akci věnované udržitelnému rozvoji jsme dostali obyčejnou vodu balenou v malých hliníkových plechovkách. „Snažíme se, aby se na Expu nepodávala voda v plastikových lahvích. Chceme povzbudit také návštěvníky, aby sahali po jídle a pití v recyklovatelných obalech. Každopádně prvního října otevřeme brány výstavy a budeme připraveni tu ten den přivítat svět,“ vysvětluje Šeríf Ghamráwí.

Procházím porostem dvoumetrového zeleného rákosu, což je v betonovém okolí v pětačtyřicetistupňovém vedru poměrně svěží úkaz. A rákosí je součástí jednoho z hlavních pavilonů Expa 2020, a to pavilonu Terra, který je centrem tematického okruhu udržitelného života.

Tyto hlavní pavilony v režii organizátorů Expa už jsou dokončené, dělníci už jednotlivé části jen čistí od nánosů prachu, který se tu během stavby vytvořil, a uvnitř pavilonu se teď zaškolují budoucí průvodci a personál.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme