Kino se změnilo v čekárnu. Vakcinační centra v Tunisku se otevřela pro veřejnost starší 40 let
Tunisané se poprvé mohli nechat ve velkém množství očkovat proti koronaviru. Vakcinační centra se otevřela bez nutnosti předchozí rezervace všem lidem starším 40 let. Dosud pomalá očkovací kampaň tak dostala impulz. Severoafrická země se pokouší překlenout kritickou vlnu pandemie. Česká republika vede Tunisko v černé kategorii zemí s extrémním rizikem nákazy, podobně jako jiné evropské země a Tunisko rychle přišlo o většinu zahraničních turistů.
Před nízkou budovou instruuje energická dáma skupinu starších lidí, aby si roušky nasadili pořádně přes ústa i přes nos, než vejdou do očkovacího centra.
Ta energická dáma je Nadžwa Drídíová, která tomuto očkovacímu centru v malém městě Rás Džabal na severu Tuniska dozoruje.
„Tady kontrolujeme registrace, tihle kluci z červeného půlměsíce nám to tu pomáhají organizovat, aby tu nevznikal chaos.“
Slyšet je i napomínání příchozích kvůli ochraně dýchacích cest. „No samozřejmě! Ani myš mi sem neproklouzne bez roušky!“ dodává žena.
Kinosál nově čekárnou
Na otevřeném nádvoří místní knihovny, kde se očkovací centrum nachází, provádějí zdravotníci kontrolu registrace lidí.
V kinosálu, který teď slouží jako velká čekárna, v tichosti a v přítmí sedí desítky starších paní a pánů na sedačkách pro diváky, a čekají, až přijde na řadu další desetičlenná skupinka. „Kino jsme pro lidi otevřeli, aby nečekali venku na slunci. Kluci a holky z červeného půlměsíce jim kontrolují v telefonech zprávy, které je zvou na termín očkování. Nám sem na každou půlhodinu přijde padesát lidí. Pořád lidem všechno vysvětlujeme.“
Roušky, respirátory, nemocniční vybavení. Do Tuniska dorazila česká humanitární pomoc na boj proti covidu
Číst článek
Nadžwě Drídíové se pokouším být v patách, když se vracíme k samotnému procesu očkování. „V téhle místnosti se aplikuje Pfizer, tady Johnson, a tady Coronavac. Teď od neděle 8. srpna jsou očkovací centra otevřená všem lidem starším 40 let.“
Nadžwa mě doprovází po celém centru, nahlížíme do jednotlivých očkovacích místností, a také do odpočívárny, kde lidé čekají nějakou dobu po injekci pro případ, že by jim neudělala dobře.
Rozehnané pochybnosti
Po očkování tu vyčkává i starší pán Lamdžad: „Nejdřív jsem váhal, trochu jsem se toho bál. Ale pak jsem se rozhodl, patnáctého června jsem poslal žádost, druhý den mi dali termín, po týdnu jsem dostal první dávku a dneska, po čtyři a čtyřiceti dnech druhou. Snad to bude dobré.“
Je tak typickým případem staršího Tunisana, který měl zpočátku o vakcínách velké pochybnosti. Ty ho ale opustily. „Říkám všem, aby se přišli nechat naočkovat. Lidi nejdřív moc nechtěli, neměli informace, ale teď už je to lepší a zájem o očkování je větší.“
Jeden mladík si teď odvádí svou zašátkovanou naočkovanou babičku a pomáhá jí při chůzi z očkovacího centra.
„Lidem je typ vakcíny přidělený podle jejich zdravotního stavu, vybírat si nemůžou. Na dnešek máme na očkování přihlášených 795 lidí“
farmaceutka Inés
V další místnosti sedí u počítače farmaceutka Inés, a spolu s Nadžwou mi nabízejí, až skoro vnucují cukroví. „Lidem je typ vakcíny přidělený podle jejich zdravotního stavu, vybírat si nemůžou. Na dnešek máme na očkování přihlášených 795 lidí.“
Podle farmaceutky Inés se postoj Tunisanů k očkování rychle změnil: „Zpočátku lidé váhali a z původně registrovaných jich přišla třeba jen půlka. Teď ale už chodí tak 90 procent z těch, kteří dostanou termín.“
Každou chvíli přijede před budovu očkovacího centra auto, ve kterém někdo přiváží své staré příbuzné, kteří mají pohybové potíže, a zdravotníci je naočkují přímo v autě na ulici.
Po kritickém červnu a červenci se epidemická situace v zemi začíná zlepšovat. A sice hodně opožděná, ale přeci jen už zrychlující, vakcinace Tunisanů tomu má pomoci. Mezinárodní pomoc, včetně české, už poskytla zemi přes šest miliónů očkovacích dávek.