Univerzitní spolupráce Česka a Izraele pokračuje. Na tuzemské fakulty medicíny nastoupí sto studentů

Stovka izraelských studentů letos nastoupí na české vysoké školy. Čeká je především studium medicíny. Rostoucí počet zájemců o studium v tuzemsku znamená pro školy vítaný finanční příjem i mezinárodní prestiž. V Tel Avivu podepsal děkan První lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Vokurka se zástupci prestižní izraelské nemocnice Šeba memorandum o další spolupráci. Absolventům české fakulty umožní snazší zapojení do izraelského zdravotnictví.

Od stálého zpravodaje Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci Univerzity Karlovy a izraelské nemocnice

Zástupci Univerzity Karlovy a izraelské nemocnice | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Poprvé v dějinách Izraele se nám podařilo zařídit studijní půjčky, a to od izraelské banky Poalim. Půjčky pokryjí 70 procent ceny studia na celých šest let. Po absolvování je tam navíc tříletý odklad splátek,“ vysvětluje pro Radiožurnál Eitan Brizman, proděkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v těchto dnech podepisuje v Tel Avivu nové dohody o výměně studentů. Poslechněte si reportáž Štěpána Macháčka

Jako Brit s izraelskými kořeny sám toto studium absolvoval, takže ví, o čem mluví.

„Jeden rok studia v angličtině stojí 400 tisíc českých korun. A k tomu musíte připočíst nákup knih a dalších studijních pomůcek, ubytování, životní náklady. Našetřit peníze na tohle je těžké. Studenti si pak přivydělávají po různých brigádách. Já ale chci, aby naši studenti byli nejlepší na světě, soustředili se plně na studium a nemuseli se starat, z čeho studium zaplatí,“ doplňuje.

Učí se i češtinu

Třetí arabská země s velvyslancem v Izraeli. Spojené arabské emiráty otvírají ambasádu v Tel Avivu

Číst článek

Podle Brizmana jsou náklady na studium na Karlově univerzitě srovnatelné s jinými středoevropskými univerzitami, jsou ale jen zlomkem nákladů na studia ve Spojených státech nebo Spojeném království.

Zahraniční studenti mají možnost studovat na českých univerzitách totožný program v češtině, a pak je zdarma. Jen velmi málo Izraelců ale jde touto náročnou cestou. Přesto o češtinu ochuzeni nejsou:

„Studenty první tři roky češtinu učíme. Chtěl bych, aby si vzali kousek Česka po studiích domů a aby Česko reprezentovali po celém světě.“

Brizman je proděkanem pražské lékařské fakulty od loňského podzimu. „Studoval jsem na lékařské fakultě v Praze šest let, od roku 1998. Česko mě svou úrovní, svými lidmi a životem velmi oslovilo,“ vypráví.

Podpis dohody mezi 1. Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a izraelskou nemocnicí | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Špatné zkušenosti z Maďarska

Moše Kohen je ředitelem izraelské společnosti Medical Doctor, která mimo jiné studium Izraelců v Česku zprostředkovává: „Navázali jsme spolupráci v roce 2009 a od té doby počet izraelských studentů v České republice neustále roste. Česká republika je dnes pro izraelské studenty nejoblíbenější zemí, kdy nahradila Itálii a později Maďarsko. Jedná se především o medicínu a zubní lékařství,“ popisuje.

3:31

Pronásledovaní studenti z Běloruska našli útočiště v Liberci. Univerzita používala šifrovanou komunikaci

Číst článek

Sto izraelských studentů nastupujících letos na českých fakultách je podle doktora Kohena vysoké číslo. „Jako Izraelci jsme v Česku nikdy nepociťovali diskriminaci či antisemitismus, cítíme se tam velmi příjemně. Ale například já jsem studoval v Maďarsku a čelil jsem tam několika nepříjemným situacím, podobné zkušenosti mají z Maďarska i další izraelští studenti.“

Memorandum o spolupráci přiletěl do telavivské nemocnice Šeba a dalších zdravotnických zařízení podepsat děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Vokurka.

„Studentů studujících v češtině máme přes 2500. Studentů v anglické sekci kolem 700. V současné době je Izrael číslem dvě či jedna. Máme značné množství studentů z Indie a dále z evropských zemí. Izraelští studenti jsou pro fakultu velmi významní, patří k nejlepším zahraničním studentům a jejich úspěšnost je velmi vysoká,“ říká Vokurka.

Praxe už v Izraeli

Anglickojazyčný program pro zahraniční studenty funguje na fakultě už 30 let. „Má to ekonomický přínos pro naši zemi, kde studenti žijí a utrácejí, ale samozřejmě i pro nás, protože fakultě umožňuje další rozvoj,“ doplňuje děkan.

Tečka za covidem se v Izraeli nekoná: nakažených přibývá jako v březnu, startuje vakcinace třetí dávkou

Číst článek

Podepsaná dohoda umožní izraelským studentům českých univerzit absolvovat klinickou část studií už přímo v izraelských nemocnicích, stále ale pod dohledem českých profesorů.

„Každý národ přemýšlí jinak, je to kulturně podmíněná záležitost. Proto si myslíme, že nejlepší je absolvovat klinickou část studia v místě, kde budou pracovat. Takto kombinovaný produkt bude podle nás naprosto špičkový,“ vysvětluje profesor Gadi Segal, vedoucí vzdělávací sekce nemocnice Šeba.

Jeho oddělení se také snaží usnadnit absolventům českých škol hledání míst doma v Izraeli. Asi pětina studentů se do Izraele už nevrátí a hledá uplatnění v Evropě či Spojených státech.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme