Do Uzbekistánu odjely americké jednotky

Spojené státy vyslaly do Uzbekistánu, který sousedí s Afghánistánem, tisícovku příslušníků pozemních jednotek. Jedná se o členy lehké pěchoty 10. Horské divize americké armády. V Uzbekistánu se už dvakrát - v letech 1997 a 1998 účastnili cvičení. Uzbekistán dal Američanům k dispozici jednu vojenskou základnu - ta má ale být použita pouze pro humanitární nebo záchranné akce. Využití základny vyjednal s uzbeckým prezidentem Islamem Karimovem americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Ten Uzbeistán navštívil v rámci cesty po zemích Blízkého východu, která měla Spojeným státům zajistit podporu při chystaných operacích proti terorismu, bylo Turecko. Předtím byl ještě v Saúdské Arábii, Omána a Egyptě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Afghánistánu působí podle tamní opozice desítky amerických vojáků. V rozhovoru pro agenturu AFP to v íránském Teheránu potvrdil jeden z afghánských opozičních vůdců. Upřesnil, že američtí vojáci oblečení do afghánských oděvů provádějí zaměřovací operace a sbírají informace především v Kandaháru. Ten je sídlem vůdce afghánského vládního hnutí Taliban mully Muhammada Umara. Údajně tam také často pobývá islámský extrémista Usáma bin Ládin podezřelý z organizace atentátů na Spojené státy.

Britský premiér Tony Blair jedná v Indii se svým indickým protějškem Atalem Bihárím Vádžpejím o vytvoření široké světové koalice proti terorismu. Během rozhovoru prohlásil, že mezinárodní tlak vyvíjený na afghánský Taliban neskončí, dokud nebude vydán hledaný terorista Úsama bin Ládin a nebudou uzavřeny všechny výcvikové tábory. Indie je poslední etapou současné Blairovy zahraničního cesty, během které už navštívil Rusko a Pákistán. V Islamabádu se Blair s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem dohodl na obnovení vzájemné vojenské spolupráce.

Zlato a stříbro za 200 milionů dolarů zůstalo pohřbeno pod troskami Světového obchodního centra v New Yorku. Majitel pokladu, Bank of Nova Scotia se sídlem v Torontu zatím neumí odhadnout, kdy se vzácné kovy podaří vyprostit. Obavy z rabování ale představitelé peněžního ústavu nemají. Ačkoli okolí Centra nyní střeží policisté, banka si ještě najala speciální bezpečnostní službu, která místo záchranných operací bedlivě hlídá. Zlatý depozit je pojištěn a jak mluvčí společnosti zdůraznila, to, že je nyní nedobytný, nijak neovlivnilo schopnost banky pokračovat v obchodní činnosti.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme