Čínští lékaři: Liou Siao-po přestává dýchat, jeho zdravotní stav se prudce zhoršil
Stav těžce nemocného Liou Siao-poa se zhoršil, pacient ztrácí schopnost dýchat. Oznámila to ve středu nemocnice v čínském Šen-jangu, kde je disident a držitel Nobelovy ceny míru hospitalizován.
O prohlášení univezitní nemocnice v Šen-jangu informovala agentura Reuters. Čínští lékaři uvedli, že Liou Siao-poovi selhávají játra i ledviny a že ho ohrožují nebezpečné krevní sraženiny.
TRAGÉDIE LIOU SIAO-POA A LIOU SIA: 'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany
Číst článek
Pacientovi příbuzní však odmítli jeho připojení na ventilační přístroj, který by nemocnému pomohl dýchat, tvrdí doktoři. "Pacient je v kritickém stavu, nemocnice dělá vše, co může, aby ho zachránila; členové jeho rodiny situaci chápou a poskytli své podpisy," napsala nemocnice bez dalších podrobností, které by věc více osvětlily.
Další zhoršení Liouova zdravotního stavu oznámili čínští lékaři už ve středu ráno, kdy uvedli, že pacientovi v terminálním stadiu rakoviny jater selhávají orgány a upadá do septického šoku.
Už v pondělí přitom šenjangská nemocnice informovala, že stav Liou Siao-poa je kritický. Stalo se tak ovšem dva dny poté, co čínské úřady povolily vyšetření nemocného dvěma zahraničními experty. Německý a americký onkolog v sobotu prohlásili, že pacient je schopen převozu k paliativní léčbě do zahraničí, o nejž Liou a jeho právní zástupci žádají.
Přátelé nemocného vězně svědomí mají o prohlášeních čínské nemocnice pochybnosti, upozorňuje Reuters. "Nevíme, jak spolehlivé ty zprávy jsou, nebo jestli znamenají, že Liou Siao-po (skutečně) nemůže cestovat," uvedl jeden z nich s prosbou o zachování anonymity.
'Dokud dýchá'
Případ Liou Siao-poa je politicky velmi citlivý, jak dokazují i osudy jeho nejbližších: v prvé řadě disidentovy manželky, básnířky Liou Sia, která po jeho boku léta trpěla policejní šikanou a po manželově ocenění Nobelovou cenou míru v roce 2010 byla uvržena do domácího vězení.
KOMENTÁŘ: Liou Siao-po, nositel Nobelovy ceny míru, na kterého svět zapomněl
Číst článek
Další Liouův přítel, rovněž známý disident Chu Ťia, vyjádřil nad nejnovějšími zprávami hluboký smutek. Zdůraznil, že boje za jeho osvobození se nevzdají ani za těchto okolností. "Dokud Liou pořád dýchá a je při vědomí, měli bychom volat, aby ho propustili a aby mohl s Liou Sia odjet za hranice - i kdyby to měla být poslední věc, kterou udělá," řekl aktivista v rozhovoru s Reuters.
Za Liou Siao-poa se postavila také prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. "Apeluji na Peking, aby Liou Siao-poa osvobodil a dovolil mu vyhledat léčbu, kdekoli si (Liou) přeje. Tchaj-wan je ochoten poskytnout jakoukoli lékařskou pomoc," uvedla na Twitteru s tím, že na ostrovní republice disidentův stav bedlivě sledují.
Univezitní nemocnice ve městě Šen-jang, kde je Liou Siao-po aktuálně hospitalizován, je pod přísným dohledem čínských bezpečnostních složek a novináři jsou z budovy vykazováni. Na telefonáty Reuters tiskové oddělení nemocnice ve středu nereagovalo.
„Politická reforma v Číně (...) by měla být postupná, mírumilovná, spořádaná a kontrolovatelná, a měla by být interaktivní, seshora dolů a zdola nahoru. Tato cesta si vyžádá tu nejnižší cenu a povede k nejúčinnějším výsledkům. Znám základní principy politické změny, (vím), že spořádaná a kontrolovatelná společenská změna je lepší než ta, která je chaotická a vymkne se kontrole. Řád špatné vlády je lepší než chaos anarchie. Proto se stavím proti takovým systémům vlády, jimiž jsou diktatury či (mocenské) monopoly. Tohle není 'podněcování rozvracení státní moci.' Opozice nerovná se podvratná činnost.“
Liou Siao-po a obranná řeč z roku 2009, kterou mu před soudem nedovolili přečíst. Jako esej byla nakonec přečtena na slavnostním
Kdo je Liou Siao-po?
Liou Siao-po je nejznámější disident a vězeň svědomí dnešní Číny. Literát a někdejší univezitní pedagog byl za své prodemokratizační úsilí dlouhá léta pronásledován a trestán, poprvé byl uvězněn krátce po tchienanmenském masakru v červnu 1989.
V roce 1996 byl na tři roky odsouzen do pracovního tábora, po propuštění ve svých aktivitách pokračoval. Nejdelší trest mu vyneslo spoluautorství Charty 08, politického manifestu z roku 2008, který volal po reformě politického systému a konci vlády jedné strany: za "rozvracení státní moci" byl Liou v roce 2009 odsouzen k jedenáctiletému trestu odnětí svobody.
Z vězení byl letos v květnu převezen do nemocnice poté, co mu lékaři diagnostikovali konečné stadium rakoviny jater.
Liou Siao-po v roce 2010 obdržel Nobelovu cenu míru. Mezinárodní žádosti o jeho propuštění Čína ignorovala, na předávacím ceremoniálu v Oslu místo vězněného disidenta stála prázdná židle. A propos disidenti: jak tehdy prohlásil mluvčí čínské diplomacie, "v Číně žádné 'disidenty' nemáme. Máme jedině rozdíl mezi zločinci a těmi, kdo zločinci nejsou."