Čínou vězněný tchwajwanský aktivista na videu přiznává 'zákeřný útok' na stát a komunisty
Na jaře zmizel v Číně za mřížemi, teď se objevil na videu od čínského soudu. Tchajwanský prodemokratický aktivista Li Ming-če se v pondělí "přiznal" k rozvracení státní moci a hanobení vlády Komunistické strany Číny, informovala agentura Reuters.
Vysokoškolský učitel a známý lidskoprávní aktivista Li Ming-če (Lee Ming-che) zmizel během své březnové cesty z Tchaj-wanu do pevninské Čínské lidové republiky. Její úřady na konci měsíce potvrdily, že aktivistu zadržely bezpečnostní složky a vyšetřují ho kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti.
Rozvracení státní moci
Nejnovější vývoj v případu Li Ming-čeho potvrdil, že se věci již chopila čínská justice. Prodemokratický aktivista se v pondělí objevil před soudem ve městě Jüe-jang (provincie Chu-nan), kde se hlasitě přiznal k protistátní činnosti a rozvracení systému vlády jedné strany.
'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany
Číst článek
"Šířil jsem útoky a teorie, které zákeřně napadaly a haněly vládu Číny, Komunistickou stranu Číny a současný čínský politický systém, a podněcoval jsem rozvracení státní moci," říká Li Ming-če na videu ze soudní síně, které v pondělí zveřejnily čínské úřady.
Paragraf trestního zákoníku o "rozvracení státní moci" využívá čínský režim k perzekuci svých oponentů už roky - odsouzen byl za něj také nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který v červenci po letech v čínském vězení zemřel na rakovinu jater.
Podobně oblíbeným prostředkem je také zveřejňování videozáznamů s údajným přiznáním obviněných, ačkoli zveřejňování záznamů ze soudních síní má teoreticky pomoci k transparentnější justici a dohledu nad postupem soudů.
Obhájci lidských práv však upozorňují, že "otevřené" procesy s odpůrci vládního režimu slouží Pekingu jako odstrašující prostředek a manifestace moci - a že verdikty i prohlášení, včetně "přiznání" obviněných, bývají často sepsány už předem.
Spoluobžalovaný a sliby Tchaj-wanu
Jako spoluobžalovaný Li Ming-čeho se v Jüe-jangu objevil občan Čínské lidové republiky Pcheng Jü-chua. Ten se přiznal k vytváření diskusních skupin na v Číně oblíbených vzkazových aplikacích (viz WeChat) a založení organizace, která usilovala o prosazení politických změn v Číně.
Na obojím se podílel také Li Ming-če, uvedl Pcheng před soudem.
Kauza Li Ming-če zatěžuje už tak napjaté vztahy na ose Peking - Tchaj-pej. Úřad tchwajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen rychle po zveřejnění videa ujistil, že Tchaj-wan "napíná veškeré své snahy k pomoci Li Ming-čeho rodině."
"Pozice této vlády byla a je velmi jasná. Pan Li je jedním z našich občanů. Ulevit mu je naší nejvyšší prioritou. Uděláme vše, co je v naší moci, abychom zajistili jeho bezpečný návrat," ujistila v pondělí Tchaj-pej.
Zpravodaj Reuters hovořil telefonicky s dalším tchajwanským lidskoprávním aktivistou Siao Ji-mingem, který kvůli procesu s Li Ming-čem přiletěl do pevninské Číny, ale podle svých slov nebyl do soudní síně vpuštěn.
Protesty za osvobození Li Ming-čeho v Hongkongu:
Odpusťte mu, co říká
Li Ming-če je "vězněm svědomí", tvrdí. "Tchaj-wanu jsou vlastní demokratické svobody a Li má právo šířit své názory," uvedl Siao. Zdůraznil také, že si není vědom žádných předchozích kontaktů mezi Li Ming-čem a spolusouzeným Pcheng Jü-chuou, a naznačil, že Pcheng čínskému soudu slouží jako nástroj k posílení obžaloby.
Líčení se nicméně zúčastnila manželka uvězněného aktivisty Li Čching-jü (Lee Ching-yu), jež na obranu svého manžela vystoupila už minulosti. Tentokrát před odjezdem do pevninské Číny prosila Liovy stoupence, aby mu odpustili cokoli, co možná v soudní síni řekne a co by je mohlo zklamat.
Li Čching-jü svému muži v pondělí napsala dopis, kde mimo jiné uvedla: "Tento soud neuznávám. Rovněž jsem nenajala žádné právníky."