Číňan uprchl do Jižní Koreje na vodním skútru. Patří ke kritikům Si Ťin-pchinga a měl zákaz vycestovat

Jihokorejská policie zatkla muže, který je podle nepotvrzených zdrojů čínský lidskoprávní aktivista. Do země se podle všeho dostal na vodním skútru. Podařilo se mu urazit 300 kilometrů přes Žluté moře, než uvízl a vyslal signál o pomoc.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přístav řecko Pireus

Pobřežní stráž muže neidentifikovala, ale uvedla, že byl zadržen minulou středu při pokusu propašovat se do města | Zdroj: Profimedia

Místní zprávy muže označily za Kwon Pchjonga, kritika čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Jeho totožnost ale nebyla ověřena a čínské velvyslanectví v Soulu se odmítá k situaci vyjádřit, píše server BBC.

Čína slibuje tvrdou odpověď na cesty ‚potížisty‘ Laie. Tchajwanský viceprezident dorazil do New Yorku

Číst článek

Pobřežní stráž muže neidentifikovala, ale uvedla, že byl zadržen minulou středu při pokusu propašovat se do města. U sebe měl pouze dalekohled, záchrannou vestu, helmu a pět kanystrů benzínu, které táhl za strojem.

„Během jízdy doplnil benzín a prázdné barely vyklopil do moře,“ popsala jihokorejská policie a dodala, že se muž dostal do potíží poblíž výletního terminálu u západního přístavu Inčchon a zavolal si pomoc.

Kvůli politickému pronásledování

V úterý jihokorejský aktivista Lee Dae-Son z neziskové organizace Dialogue China uvedl, že jde o 35letého Kwona, který veřejně kritizoval čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Například se nechal vyfotit v tričku, které připodobňovalo čínského prezidenta k Hitlerovi, píše The Washington Post. Za to byl Kwon odsouzen k 18 měsícům vězení.

Podle Leeho je velmi pravděpodobné, že by Kwon při snaze opustit Čínu legálně čelil problémům, protože od jeho propuštění je na něj uvalen zákaz vycestovat ze země.

Hongkongské úřady vydaly zatykače na osm aktivistů v exilu, za dopadení nabízí milionové odměny

Číst článek

„Ačkoli je způsob, jakým pan Kwon vstoupil do Jižní Koreje, v rozporu se zákonem, za jeho životu nebezpečným přechodem stojí dohled čínských úřadů a politické pronásledování, které trvá od roku 2016,“ vysvětluje Lee z Dialogue China.

Dodal, že Kwon nyní zvažuje, zda požádat o status uprchlíka v Jižní Koreji, nebo některé z jiných zemí.

BBC píše, že čínské úřady v posledních letech zesílily snahy znemožnit lidskoprávním aktivistům vycestovat do zahraničí. Mnoho zemí, které se snaží s Pekingem udržovat dobré vztahy, odmítá žadatelům o azyl z Číny poskytovat útočiště.

V Laosu byl minulý měsíc zadržen a do Číny vrácen právník zabývající se lidskými právy Lu S'-wej. Čína mu nakonec dovolila odcestovat do Spojených států za manželkou a dětmi.

hof, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme