Peking zhodnotil rozhovory o Ukrajině. Podle Číny přispěly k ‚upevnění mezinárodního konsenzu‘
Čína uvedla, že rozhovory o mírovém plánu pro Ukrajinu, které skončily v neděli v saúdskoarabské Džiddě, přispěly k „upevnění mezinárodního konsenzu“. Německo v pondělí rozhovory označilo za úspěšné a zdůraznilo právě význam čínské účasti. Schůzky se účastnili zástupci Kyjeva, západních zemí, Číny, Turecka, Brazílie či Indie a také Evropské unie. Na jednání naopak nebylo pozváno Rusko, které svým vpádem na Ukrajinu loni v únoru válku rozpoutalo.
Čínský vyslanec pro euroasijské záležitosti Li Chuej „byl v intenzivním kontaktu se všemi stranami ohledně politického urovnání ukrajinské krize... vyslechl si názory a návrhy všech stran a dále upevňoval mezinárodní konsenzus“, uvedlo v pondělí podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí v písemném prohlášení.
Mluvčí německé vlády v pondělí podle agentury Reuters řekl, že Berlín považuje mírové rozhovory v Džiddě za úspěšné setkání, protože ukázalo ochotu mezinárodního společenství pracovat na ukončení války. Důležité podle něj je, že se ho účastnila Čína a že na něm sehrála svou roli.
Český diplomat po saúdském summitu: Mír není možný, když nevíme, jak se bude Rusko chovat dál
Číst článek
„Německo se bude také nadále aktivně angažovat, včetně tohoto procesu,“ řekl mluvčí na pravidelné tiskové konferenci v Berlíně.
Cílem dvoudenního jednání v Džiddě bylo podle tiskových agentur přesvědčit velké země rozvojového jihu ke shodě se Západem stran řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Tyto země totiž na rozdíl od Západu zaujímají k válce na Ukrajině spíše neutrální postoj.
Ačkoli agresi většinou odsoudily, nezavedly například na Rusko sankce. Účast Číny na akci byla vnímána jako velmi významná, protože Peking se profiluje jako důležitý partner Moskvy.
Schůzka diplomatů a vládních poradců čtyř desítek zemí skončila bez konkrétní dohody, pouze závazkem, že země budou pokračovat v mezinárodních konzultacích s cílem dosáhnout míru, oznámila saúdskoarabská agentura SPA.
Zelenského plán
Ukrajinská prezidentská kancelář v pátek před jednáním v Džiddě uvedla, že jeho hlavním tématem bude desetibodový mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského, představený loni na listopadovém summitu G20 na Bali.
Čína pomáhá Rusku ve válce dodávkami technologií. Podle amerických zpravodajců tak obchází sankce
Číst článek
Hlavním bodem plánu je požadavek na stažení ruských vojsk z celého území Ukrajiny a rovněž zřízení tribunálu pro souzení ruských válečných zločinů.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pondělí uvedla, že žádný z deseti bodů Zelenského plánu není zaměřen na nalezení diplomatického řešení krize a označila je za „nesmyslné ultimátum Rusku“, jehož cílem je prodlužování nepřátelských akcí.
Prosazováním Zelenského plánu se „kyjevský režim a Západ“ podle Zacharovové snaží „snižovat vysokou hodnotu mírových návrhů jiných zemí“.