Česká republika bude plnit závazky plynoucí z členství v NATO
Česká republika je připravena posoudit formy pomoci Spojeným státům včetně vojenské, a plnit tak závazky vyplývající z členství v Severoatlantické alianci. Po mimořádném zasedání vlády to prohlásili vicepremiéři Vladimír Špidla a Pavel Rychetský. Vláda je spolu s ostatními ústavními činiteli připravena plnit úkoly v souladu s usnesením Severoatlantické rady podle pátého článku Washingtonské smlouvy. Česko se také připojí k rozhodnutí Evropské unie a vláda vyhlašuje na pátek 14. září den státního smutku za oběti teroristického útoku proti USA.
Česká armáda je připravena okamžitě reagovat na možnou výzvu Severoatlantické aliance k začlenění našich jednotek do případné akce NATO. Po jednání krizového štábu to uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle něj zatím pro případnou operaci aliance není speciálně vyčleněna žádná jednotka. Česko by vyslalo takovou jednotku, o kterou by vláda Spojených států požádala." Může to být rota chemické ochrany, může to být brigáda rychlého nasazení, může to být kterýkoli prvek, který bude americká vláda nebo vedení NATO potřebovat", řekl Tvrdík. Mezirezortní krizový štáb zatím nemění přijatá bezpečnostní opatření.
Naše účast na případné odvetě za teroristické útoky ale bude podle ministra Tvrdíka spíše symbolická. "Já osobně zastávám názor, že nás Spojené státy o žádnou jednotku nepožádají. Zrovna tak jako nepotřebovali naši krev, nepotřebovali naše záchranáře - osobně já to chápu spíš jako gesto, jako vyjádření podpory. Americké jednotky už dnes tvoří drtivé procento použitelných sil Severoatlantické aliance. Jestli by se jednalo o účast mezinárodních jednotek, tak by to zase bylo skutečně v těch symbolech - o povolení přeletu, o asistenci zpravodajských služeb, maximálně o nějaké drobné jednotky menšího charakteru".
Také vicepremiér Vladimír Špidla upozornil, že o účast našich jednotek zatím nikdo nepožádal. "Není žádný náznak toho, že by existovala situace, kdy bychom měli kohokoli povolávat. Situace je neobvyklá vzhledem k tomu velkému neštěstí a velkému teroristickému útoku, ale není nic jiného než neobvyklá, a je třeba být o něco opatrnější".
Jednašedesát pohřešovaných českých občanů eviduje naše ministerstvo zahraničí. Tito lidé měli pobývat ve Spojených státech amerických v úterý v době teroristických útoků a zatím o sobě nedali zprávu. Ministerstvo dnes posílilo krizovou linku, na kterou mohou občané nahlásit své příbuzné a známé, kteří se jim od úterních atentátů ve Spojených státech ještě neozvali. Telefonní čísla jsou nyní dvě: 02- 2418 2551 a 02- 2418 2740. Linka teď bude lépe přístupná a mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil vyzývá, aby se lidé v žádném případě nerozpakovali na tato čísla v případě pochybností zavolat. "Nadále platí - nemáme informace, že by mezi oběťmi tragédie byli naši občané. Všichni naši diplomaté na území Spojených států se snaží získat maximum informací o pohybu českých občanů a vaše informace na ministerstvo zahraničí jim jejich práci výrazně usnadní."
Prezident Václav Havel večer přijal šéfy tajných služeb. Zpravodajci ho přijeli na Pražský hrad informovat o aktuální situaci po úterních teroristických útocích proti Spojeným státům. V České republice fungují dvě vojenské a dvě civilní zpravodajské služby. Podle ředitele civilní rozvědky Františka Bublana mají i ony šanci přispět k objasnění pozadí útoku, zaměřeného na budovy v New Yorku a Washingtonu. Hlasy, které v souvislosti s atentáty obviňují ze selhání americké zpravodajské služby, ředitel Bublan odmítá.
ČSA vypraví v pátek do USA oba dva plánované lety OK 050 a OK 052 na newyorská letiště JFK a Newark. České aerolinuie však odbaví pouze cestující, kteří mají New York jako cílovou destinaci, tedy nemají na letence jiné cílové město v USA. Tito pasažéři neodletí. Podle mluvčího ČSA Daniela Plovajka cestující do jiných měst USA než New York musí počkat na rozhodnutí amerických úřadů o vnitrostátních letech.