Bulharsko čekají šesté předčasné volby za poslední tři roky. Opět selhal pokus o sestavení nové vlády

V Bulharsku selhal i třetí pokus o sestavení vlády. Poté, co ve středu druhá nejsilnější strana vládní koalice vrátila mandát, který obdržela od bulharského prezidenta k sestavení vlády, se ve čtvrtek stejně zachovalo i opoziční populistické uskupení Je takový národ. Jedná se tak o třetí neúspěšný pokus o sestavení nového kabinetu a země stojí před šestými parlamentními volbami za poslední tři roky, píše agentura DPA.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vicepremiérka a ministryně zahraničí Marija Gabrielová s prezidentem Rumenem Radevem

Vicepremiérka a ministryně zahraničí Marija Gabrielová s prezidentem Rumenem Radevem | Foto: Stoyan Nenov | Zdroj: Reuters

Nyní musí prezident Rumen Radev jmenovat prozatímního předsedu vlády, který dovede zemi k předčasným volbám. Možným termínem hlasování je 9. červen, kdy se konají volby do Evropského parlamentu. Zatím ale není jasné, zda se podaří nové volby v tomto datu uspořádat.

Schengenský prostor se rozšíří o Rumunsko a Bulharsko. Obě země čekaly na přijetí dvanáct let

Číst článek

Už na začátku týdne přerušila dosavadní vicepremiérka a ministryně zahraničí Marija Gabrielová neúspěšná jednání mezi koaličními partnery z uskupení Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), které zastupuje Gabrielová, a hnutím Pokračujeme ve změně (PP) a stáhla svou vlastní nominaci na novou předsedkyni vlády.

V červnu loňského roku se obě prozápadní uskupení GERB a PP dohodla, že uzavřou koalici a po devíti měsících se jejich nominanti vystřídají na postu premiéra. Podle této dohody odstoupil 9. března předseda vlády za PP Nikolaj Denkov a očekávalo se, že ho nahradí právě Gabrielová.

V polovině funkčního období se však političtí rivalové nedokázali dohodnout na dalších reformách a personáliích, aby mohla koalice pokračovat.

Čtyřiačtyřicetiletá bývalá eurokomisařka a ministryně zahraničí Gabrielová na začátku týdne agentuře AP řekla, že koaliční partner si kladl stále nové podmínky, že je „po všem“ a Bulharsko směřuje k předčasným volbám.

Zatykač na šest Rusů. Bulharsko obvinilo z terorismu podezřelé z útoků na sklady se zbraněmi

Číst článek

Ve středu dosavadní premiér Denkov zdůvodnil rozhodnutí své strany odmítnout pověření k sestavení nové vlády tím, že se pro vládní program a reformy dohodnuté s koaliční stranou GERB už nenachází v parlamentu většina.

Země stojí před šestými parlamentními volbami za poslední tři roky. Vrací se tak podle agentur období silné politické nestability, a to krátce před vstupem Bulharska do schengenského prostoru.

31. března skončí kontroly na vnitřních vzdušných a námořních hranicích mezi Rumunskem a Bulharskem a ostatními zeměmi schengenského prostoru; rozhodnutí o zrušení pozemních kontrol má být přijato později. Politická nestabilita také může podle analytiků Bulharsku ztížit přijetí eura, které plánuje na 1. ledna 2025.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme