Britská vláda ho odškodnila za věznění na Guantánamu, teď se odpálil v Iráku

Britský muslimský konvertita Jamal al-Harith, o jehož propuštění z amerického vězení na základně Guantánamo se zasadila vláda někdejšího premiéra Tonyho Blaira a kterého Británie za věznění odškodnila jedním milionem liber (32 milionů korun), se odpálil v Iráku při sebevražedném útoku. Na fotografii pořízené krátce před útokem, kterou zveřejnilo teroristické hnutí Islámský stát, ho podle portálu Mail Online identifikoval bratr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo

Guantánamo | Foto: US Department of Defense

Portál Mail Online ve středu připomněl, že z Guantánama, kde USA zadržují podezřelé z terorismu, se al-Harith dostal díky přímluvě Blairovy vlády, která prohlašovala, že muž nepředstavuje bezpečnostní hrozbu. Nyní ale IS zveřejnil jeho fotografii, jak před útokem na základnu iráckých vojáků u Mosulu sedí v autě naloženém výbušninami. Při útoku, kterého se zúčastnilo několik sebevražedných atentátníků, zahynul neupřesněný počet iráckých vojáků.

"Je to on, poznávám ho podle úsměvu," prohlásil a-Harithův bratr Leon Jameson.

‚Napěchujeme ho špatnými chlápky.‘ Podezřelý vězeň otestuje Trumpův slib o Guatánamu

Číst článek

Jamal al-Harith, kterému bylo 50 let, přijal muslimské jméno po přijetí islámu v roce 1994, do té doby se jmenoval Ronald Fiddler. V roce 2001 ho zadržely americké jednotky v Afghánistánu a jako možného nebezpečného teroristu ho internovaly na Guantánamu. Al-Harith opakovaně tvrdil, že je nevinný a že byl rukojmím radikálního hnutí Tálibán.

Po propuštění obvinil britskou tajnou službu MI6, že na jeho věznění, které označil za nespravedlivé, spolupracovala s Američany. Jako odškodnění pak získal milion liber. Poslední zhruba tři roky bojoval v řadách IS, kde používal válečné jméno Abu Zakariya al-Britani.

Informace o tom, že někdejší vězeň na Guantánamu se odpálil v Iráku, pobouřila britskou veřejnost i média. Tajné služby i úřady nyní čelí kritice za to, že radikálovi umožnily připojit se k IS, ačkoli věděly o jeho sporné minulosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme