Britská vláda chce zlepšit výuku na základních školách. Přibude matematika i Shakespeare

Britská vláda chystá změny v osnovách škol. Už od příštího podzimu chce kabinet zavést změny, které školákům přinesou více matematiky, informatiky, ale také Shakespeara. Vláda Davida Camerona tím chce zamezit zaostávání britských žáků za žáky z jiných zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti mívají každý den poměrně náročný program

Studenti mívají každý den poměrně náročný program | Foto: Jiří Hošek

Kabinet má pocit, že byla Británie zahleděná příliš sama do sebe, že ignorovala, jak se učí jinde, a výsledkem toho je, že průměrný dvanáctiletý školák sice umí bezvadně diskutovat a nebojí se veřejných vystoupení, zato ovšem neumí sčítat zlomky.

Londýnská vláda se porozhlédla kolem. Jako inspirace prý sloužily Hongkong, Singapur, Finsko a americký stát Massachusetts.

Změny systému vzdělávání mají Británii dlouhodobě přinést ekonomickou prosperitu.

„Chci zajistit, aby se děti v britských školách učily stejné věci jako děti v jiných zemích. Abychom na ně kladli stejnou zátěž. Potřebujeme, aby měly stejnou výbavu jako jejich vrstevníci ve světě, až se budou hlásit na univerzitu nebo si hledat práci,“ řekl britský ministr školství Michael Gove pro BBC.

Vládní program se týká státních škol a dětí ve věku 5 až 14 let.

Zlomky už od pěti let

Shakespeare je sice v osnovách už nyní, ale děti ve věku 11 až 14 let se zatím musely prokousat jen jedním dílem. Teď to budou povinně hned dvě ze slavných Shakespearových her, přičemž děti se budou text učit a budou ho také analyzovat.

Hned v prvních letech školní docházky má podle představ vlády přibýt recitace i pravopisných diktátů.

Velký důraz se má klást také na matematiku a informatiku. S jednoduchými zlomky mají začít už pětiletí školáci (v tomto věku se v Británii jde do první třídy).

Mají se učit design či technologie a vláda také ve svém dokumentu doporučuje zákaz používání kalkulaček na základních školách.

Od jedenácti let se pak mají děti povinně učit třeba o změnách klimatu. Větší důraz se má rovněž klást na znalost světové historie po roce 1901 či na témata, jako je třeba holocaust.

Vláda chce změny zavést od podzimu 2014, to však kritizují školské odbory, podle nichž jde o šibeniční termín. Obávají se, že se nestihnou připravit osnovy, a místo revoluce tak vznikne chaos.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme