Británie otevřela svůj vzdušný prostor
Většina britského nebe se začala otevírat s noční 23tou hodinou. Mluvčí největšího londýnského letiště Heathrow ale cestující vyzval, aby se nejprve kontaktovali se svými aerolinkami. Letecké společnosti nezahájí provoz najednou, ale postupně. Otevírání letišť oznámilo také Norsko, Polsko a dokonce i Německo otevřelo svá severní letiště Hamburk a Brémy.
Česká mezinárodní letiště odbavují všechna. Problémy jsou ale kvůli zavřeným letištím v zahraničí, situace se mění každou chvíli. Ruzyně měla ještě ráno v plánu přes 260 spojů, letecké společnosti ale do této doby 60 odletů a příletů zrušily.
V Praze zatím přistálo zhruba 40 strojů a stejný počet z české metropole odletěl. Cestující obléhají přepážky aerolinek a dožadují se informací. Někteří turisté museli už poněkolikáté přebookovat letenky.
Přes všechny komplikace byl dnes na ruzyňském letišti klid. Lidé trpělivě čekají na odlety, dlouhou chvíli si krátí například hrami. Česká republika je v takzvané druhé zóně, kde platí varování před výskytem sopečného prachu. Zatím se nečeká, že by se vzdušný prostor opět uzavřel.
V Dánsku podle nového oznámení nebudou fungovat letiště do dvou hodin ráno, ve Finsku pak zůstane vzdušný prostor mimo provoz nejméně do středečních osmi hodin ráno.
Naopak k zemím, které se již dříve rozhodly zcela otevřít svůj letecký prostor, se dnes přidalo Švýcarsko, Lotyšsko a celá Itálie. Postupně začínají fungovat pařížská letiště Charles de Gaulle a Orly. Přistávání letadel povolují i belgická letiště.
Air France zítra obnoví 100 procent letů na dálkových trasách a 60 procent letů na středně dlouhých trasách. Kvůli popelu z islandské sopky ještě odloží spoje na severu a severovýchodě Evropy. Francouzští operátoři odhadují, že mají ve světě ještě 20 tisíc klientů. Do vlasti se podařilo vrátit dvěma třetinám Francouzů.
Bruselské letiště Zaventem už odbavuje
Ze vzdušné paralýzy se vzpamatovává například bruselské letiště Zaventem. Dnes má odbavit skoro pětadvacet tisíc cestujících. Zítra by to už měl být téměř dvojnásobek. Podle správy letiště je zatím odbavení pasažérů klidné.
Bruselské letiště pro dnešek počítá se 113 přílety a vypravením 120 letadel. Už zítra by jich mělo být víc a letiště má odbavit 45 tisíc cestujících. Belgická společnost Brussels Airlines se snaží nejdříve dostat zpět domů cestující uvízlé v afrických destinacích.
Přiznává ale, že jí to může trvat i tři dny. Pokud ovšem vydrží současná situace a nebe nezastře nový mrak sopečného prachu. Armáda najala 260 místný Airbus a poslala jej pro Belgičany uvízlé v senegalském Dakaru.
Otevřené je i letiště v Charleroi využívané nízkonákladovými společnostmi. Podle televize RTL-TVi přijalo ale zatím jen jedno letadlo z Casablanky. Největší operátor na tomto letišti irský Ryanair chce lety obnovit zítra odpoledne.
Asie částečně obnovuje spojení s Evropou
Největší asijská letiště obnovují spoje do Evropy. Po šesti dnech odstartovala letadla do Německa, Francie, Nizozemí a Švýcarska. Většina cestujících nedobrovolně uvězněných v metropolích Východní a Jihovýchodní Asie si však na návrat domů bude muset ještě počkat. Aerolinky odhadují celkové ztráty za zrušené lety až na 3 miliardy dolarů.
V Hong Kongu během úterý přistála první tři letadla vypravená z evropských metropolí, opačným směrem odletělo zatím šest spojů. Největší hongkongský přepravce, Cathay Pacific chce v příštích dnech dát přednost hlavně studentům a byznysmenům.
Většina letů, celkem 33 však i přes částečné obnovení provozu byla zrušena, dalších 11 odloženo. Podobná situace je i v Singapuru, Soulu či Tokiu. Například společnost Japan Airlines od minulého čtvrtka zrušila 55 letů do Evropy, celkem tak v Japonsku nedobrovolně uvízlo přes 23 tisíc cestujících.
Letiště v Tokiu jim alespoň zdarma nabízelo přístup do odpočinkových místností, dále občerstvení, možnost se osprchovat či okružní jízdu hlavním městem.