Británie možná ztíží čerpání sociálních dávek přistěhovalcům se špatnou angličtinou
O dalším zpřísnění čerpání sociálních dávek přistěhovalci uvažuje britská vláda. Chce seškrtat výdaje na tlumočníky a zastavit tištění cizojazyčných formulářů. Šlo by o další z řady kroků namířených proti imigrantům. Evropští partneři se začínají nahlas ozývat, že britská kritika volného pohybu osob v rámci EU jde příliš daleko.
Vlivný a mimořádně dobře informovaný deník Financial Times v hlavním článku svého dnešního vydání napsal, že premiér David Cameron čelí kvůli své imigrační politice evropské izolaci.
Že se kroky jeho vlády nelíbí středo- a východoevropským vládám, je celkem nasnadě, ale zdá se, že hlavním oponentem britského záměru změnit systém volného pohybu osob se stává Německo.
Šéf berlínské diplomacie Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že „z volného pohybu osob Německo úžasně profitovalo, stejně jako další země, a že kdokoli, kdo tuhle věc zpochybňuje, poškozuje Evropu a poškozuje Německo“.
O imigrační politice britské vlády informoval zahraniční zpravodaj ČRo Jiří Hošek
A také z dalších zemí, které britská vláda prezentovala coby spojence, zaznívá, že vůle měnit tento pilíř evropské integrace je v podstatě nulová.
Britský premiér a jeho Konzervativní strana ale přicházejí s dalšími a dalšími návrhy, jak omezit příliv občanů ze zemí Evropské unie. Od 1. dubna mají platit nová pravidla, podle kterých občané EU nebudou moci žádat o podporu v nezaměstnanosti a současně příspěvek na bydlení.
Ti, kteří přijdou o práci, pak budou mít nárok na příspěvek na bydlení jen po dobu šesti měsíců. Třeba pro novou vlnu romských přistěhovalců ze Slovenska je to hodně nepříjemná novinka, stejně jako další návrh (který tedy zatím vládou neprošel), a sice zakázat, aby imigrantům na úřadech práce a poradenských centrech pomáhali státem placení tlumočníci.
Stejně tak by mohly z pultíků zmizet cizojazyčné formuláře a informační materiály. Podle Konzervativní strany by to jednak ročně ušetřilo v přepočtu nejméně 150 milionů korun, ale hlavně by to prý zvýšilo tlak na přistěhovalce, aby se začali pořádně učit anglicky.
Menší koaliční partner, liberální demokraté, se údajně zdráhá nejnovější návrhy Konzervativců podpořit. Podle Daily Mailu se strana obává, že by mohla dostat nálepku protiimigrační formace.
Je také faktem, že anglické firmy nárokují mnohem lepší znalost jazyka i pro manuální práce, než tomu bylo před lety.