Národní muzeum v Riu de Janeiru pohltily plameny. Požár zničil většinu 20milionové sbírky
Požár, který v neděli vypukl v 200 let starém Národním muzeu v Brazílii, nejstarší vědecké instituci v zemi, pravděpodobně zničil sbírku více než 20 milionů předmětů, od archeologických nálezů po historické memorabilie. S odvoláním na informace brazilské televize Globo to napsala agentura Reuters.
Oheň vypukl po skončení návštěvních hodin a rozšířil se po budově. Zatím nebyla hlášena žádná úmrtní či zranění. Známa není ani příčina požáru a rozsah škod. V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, je umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii.
Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a některé kusy sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera musely být poslány kamiony.
Brazilský prezident Michel Temer včerejšek označil za smutný den pro Brazílii. „Dvě stě let práce, výzkumu a vědění je ztraceno,“ řekl.
Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků.
„Nedávno jsme uzavřeli dohodu se státní rozvojovou bankou BNDES o značné investici do obnovy budovy. Ironií osudu je, že jsme plánovali nový systém protipožární ochrany,“ sdělil Duarte.
Banka v červnu na svých internetových stránkách uvedla, že se dohodla na poskytnutí 21,7 milionů reálů (115 milionu Kč) na obnovu historické budovy a na zajištění vyšší bezpečnosti sbírek.
Bývalý jezuitský statek
Národní muzeum bylo obrovským historickým pokladem. Původní jezuitský statek se stal postupně po vyhnání jezuitů z Portugalska i jeho kolonií sídlem bohatého obchodníka.
V roce 1808, kdy vpadli do Portugalska napoleonští vojáci, odešel do Brazílie portugalský král Jan VI. a Statek Boa Vista se stal jeho sídlem. Po vyhlášení republiky v roce 1889 tam zasedalo ústavodárné shromáždění.
'Rozsekali jejich těla a hodili je do řeky.' Zlatokopové se v Brazílii chlubili vraždou původních obyvatel
Číst článek
Nakonec se do komplexu, kterému vévodila nová neoklasicistní budova, nastěhovalo Národní muzeum se svou sbírkou přírodní historie a antropologie. Jejím rozsahem bylo největší v Jižní Americe.
Muzeum spravovala Federální univerzita státu Rio de Janeiro. Vzhledem k chronickému nedostatku peněz bylo muzeum zanedbané, sbírky nebyly dostatečně udržované. Mnohokrát se stávkovalo, muzeum bylo i částečně uzavřené veřejnosti.
Vestibulu dominovala kostra dinosaura, sbírky podle dnes již bývalého zpravodaje Českého rozhlasu v Brazílii působily zanedbaně, neudržovaně. Zaměstnanci tehdy vyprávěli, že do muzea chodí z vlastní iniciativy, přestože nedostávají výplatu – s penězi byl v uplynulých letech v případě veřejných institucí v Brazílii vždy problém.