Stovky lidí protestovaly v Bonnu proti antisemitismu. Důvodem bylo napadení izraelského profesora
Dr. Martin Frick, Senior Director at UNFCCC, emphasized at the "Kippa Day": "Religious freedom and religious tolerance are at the heart of the Universal Declaration of Human Rights and thus the basis of the work of the United Nations." @UNBonn @UNFCCC @cmfrick pic.twitter.com/Il5fMJ53B5
— Federal City of Bonn (@BonnGlobal) July 19, 2018
Kolem 600 lidí s židovskými pokrývkami hlavy ve čtvrtek demonstrovalo v německém Bonnu proti antisemitským útokům a chování policie. Vyjádřili tak solidaritu s izraelským profesorem s jarmulkou, kterého minulý týden napadl mladík palestinského původu. Profesora filozofie z baltimorské univerzity Johnse Hopkinse Jicchaka Melameda po napadení navíc ještě zbila policie, protože si ho spletla s útočníkem.
Melamed byl do Bonnu pozván jako hostující profesor. Když procházel místním parkem, napadl ho Palestinec křičící „Německo bez Židů“. Podezřelý je podle agentury DPA ve vyšetřovací vazbě.
Když na místo přispěchala policie, místo aby 50letému muži pomohla, povalila ho na zem a zasadila několik úderů. Jeden ze čtyř zasahujících policistů ho udeřil do obličeje.
Melamed si na facebooku postěžoval, že mu policisté rozbili brýle, strhli hodinky a svůj omyl si uvědomili až po dalších pěti nebo deseti minutách.
Rabíni a imámové v Berlíně společně jeli na kolech, aby bojovali proti rostoucímu antisemitismu a islámofobii
Číst článek
Jeden policista mu údajně později řekl, aby „si nezahrával s německou policií“. Melamed na to s poukazem na nacismus a holokaust s jízlivou ironií opáčil, že někdejší německá policie mu zavraždila dědečka, babičku, strýce a otce.
Čtvrteční bonnský protest podpořily i místní úřady a občanská sdružení. Bonnský starosta Ashok Sridharan řekl, že se za dění z minulého týdne stydí. Postup policie podle něj musí být „bezvýhradně a kompletně“ objasněn.
Německo je na projevy antisemitismu zvlášť citlivé. Nacistický režim poslal na smrt přes šest milionů Židů. V posledních měsících přitom bylo v zemi zaznamenáno několik projevů antisemitismu, což vyvolává obavy, že mladší generace a přistěhovalci nejsou o temné minulosti Německa dostatečně poučeni.