Tisíce Bolivijců protestují proti prezidentovi. Morales upravil ústavu, aby mohl znovu kandidovat
Tisíce lidí protestovaly ve čtvrtek v La Pazu a dalších bolivijských městech proti prezidentovi této jihoamerické země Evu Moralesovi. Ten stojí v čele Bolívie od roku 2006 a příští týden se v prezidentských volbách uchází o znovuzvolení. Změnu ústavy, která mu další mandát umožňuje, Bolivijci v referendu před třemi lety odmítli, prezident ji ale nakonec prosadil u ústavního soudu.
„Tato demonstrace má ukázat mezinárodnímu společenství, že nepodporujeme Moralese, protože je nelegální (prezidentský) kandidát,“ citovala agentura AP jednoho z účastníků manifestace v La Pazu.
‚Prožil jsem menší dobrodružství.‘ Prezident Bolívie zabloudil v pralese, když pomáhal hasit požáry
Číst článek
Moralesovu iniciativu zrušit ústavní omezení dvou mandátů pro volené funkce Bolivijci v referendu v roce 2016 odmítli. Příslušnou změnu ústavy ale levicový prezident nakonec prosadil s pomocí ústavního soudu. Ten však podle názoru některých právníků nemůže měnit ústavu.
Demonstranti v La Pazu provolávali ve čtvrtek i hesla požadující zatčení Moralese, kterého viní z vlastizrady či narušování ústavního pořádku. Vyčítají mu i nedávné rozsáhlé lesní požáry, k nimž podle nich přispěl dekretem umožňující rolníkům vypalováním získat další zemědělskou půdu.
Manifestace v La Pazu se účastnil i bolivijský exprezident Carlos Mesa, který je hlavním protikandidátem Moralese v nadcházejících volbách. Podle průzkumu zveřejněného ve čtvrtek ale zřejmě v prvním kole voleb 20. října žádný z nich nezíská přes 50 procent hlasů, ani 40 procent hlasů s nejméně desetiprocentním náskokem, takže se bude muset konat druhé kolo. I v něm se očekává těsný výsledek.
Nyní devětapadesátiletý Morales stanul v čele Bolívie jako její první indiánský prezident v lednu 2006. Jako prezident zlepšil životní úroveň nejchudších obyvatel štědrými sociálními programy, v posledních několika letech ale jeho popularita klesla.
Morales proslul i řadou výstřelků, například nechal postavit muzeum mapující jeho vlastní život. Obhajuje pěstování koky, kterou kdysi žvýkal i na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni a navrhoval ji rozdávat do škol místo mléka. V roce 2015 daroval papeži Františkovi krucifix ve tvaru srpu a kladiva.