Bílý dům chce zveřejnit zprávu o vyšetřování volební kampaně. FBI tvrdí, že dokumenty jsou nepřesné
FBI má velké pochyby o přesnosti zprávy komise Sněmovny reprezentantů o vyšetřování údajných zásahů do amerických prezidentských voleb. Dokument několika zdrojů agentury Reuters tvrdí, že ministerstvo spravedlnosti je podjaté a poškozuje prezidenta Donalda Trumpa. Zpráva je zatím přísně tajná, Trump ale slíbil, že ji zveřejní.
Bílý dům neoficiálně potvrdil, že dokumenty zveřejní ve čtvrtek. Mluvčí úřadu amerického prezidenta Sarah Huckabee Sandersová televizi CNN ale řekla, že vždycky existuje šance, že se to nakonec nestane. Jednomu z republikánských zákonodárců to přitom předtím slíbil přímo prezident Trump.
Trump chtěl vyhodit zvláštního vyšetřovatele Muellera, píše list New York Times
Číst článek
FBI se ohradila i proti plánovanému zveřejnění zprávy. Veřejná kritika vlády ze strany úřadu je krajně neobvyklá. Úřad tvrdí, že měl ke zprávě jen omezený přístup těsně před tím, než komise Sněmovny reprezentantů odhlasovalo její zveřejnění. Podle předběžného šetření se prý zdá, že dokument opomíjí některé skutečnosti, a tím pádem není jeho vyznění přesné.
Federální úřad pro vyšetřování odmítl říct, jestli kritické prohlášení schválil Trumpem jmenovaný ředitel FBI Christopher Wray, který zprávu zákonodárců o víkendu viděl. Před zveřejněním varovalo i ministerstvo spravedlnosti s tím, že to může ohrozit utajované informace.
Soukromá osoba Carter Page
Podle čtyř zdrojů agentury Reuters, které zprávu četly, dokument obviňuje FBI a ministerstvo spravedlnosti, že uvedly v omyl soudce, když loni v březnu žádaly o povolení odposlechu někdejšího poradce prezidenta Trumpa Cartera Page. Měly přitom využít ruské dokumenty, už ale údajně nepřiznaly, že je shromáždil britský agent, a to částečně díky penězům od štábu Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové.
Podle stejných zdrojů tyto materiály ověřily americké tajné služby. Zmíněný poradce Page se mimo jiné už dříve přiznal, že se v červenci 2016 - tedy v době kampaně - v Moskvě sešel se zástupci ruské vlády. Zároveň ale tvrdí, že to udělal jako soukromá osoba.
FBI vyšetřuje nadaci Clintonových kvůli podezření z korupce. Trump odvrací pozornost, tvrdí demokraté
Číst článek
Zpráva vyvolává spory i mezi republikány a demokraty. Demokraté částečně argumentují stejně jako FBI. Podle nich republikánský předseda komise pro tajné služby Devin Nunes vybral pouze některé přísně utajované informace, které prý můžou ohrozit národní bezpečnost.
'Podkopat důvěryhodnost FBI'
Republikáni podle demokratů chtějí zpochybnit celé vyšetřování údajného ruského ovlivňování amerických voleb. Výhrady demokratů, kteří v komisi hlasovali proti zveřejnění zprávy, shrnul kongresman Adam Schiff:
„Tohle není o faktech. Je to o tom, že předseda komise chce zveřejnit zavádějící informace, podkopat důvěryhodnost FBI a ministerstva spravedlnosti a koneckonců i zvláštního vyšetřovatele Boba Muellera. A samozřejmě nebezpečí vedle zpolitizování tajných služeb spočívá i v tom, že Bílý dům dostane signál, že se může Muellera zbavit.“
Republikánský předseda komise pro tajné služby Devin Nunes ale prohlásil, že snahám FBI a ministerstva spravedlnosti napadnout zprávu se nedá divit. Oba úřady se podle něj skoro rok snažily zabránit tomu, aby se americká veřejnost dozvěděla o jejich pochybeních při vyšetřování.
Pokračující vyšetřování
Mueller se teď podle agentury Reuters chystá vyslechnout Trumpovy právníky. Jeden z nich - Mark Corallo - totiž rezignoval krátce poté, co vyšlo najevo, že prezidentův syn Donald Trump mladší, se v červnu 2016 sešel se skupinou Rusů a ti mu nabídli kompromitující materiály na Hillary Clintonovou.
Muellerův tým teď chce zjistit, jaké byly okolnosti Corallova odchodu. Corallo údajně skončil hlavně proto, že odmítl napadat bezúhonnost Muellera.