Ustojí Netanjahu v čele země útok Hamásu? ‚Nevidím možnost, že by zůstal premiérem,‘ říká exdiplomat

Benjamin Netanjahu v čele izraelské vlády provedl svou zemi velmi náročným rokem. Nebyl to jen teroristický útok Hamásu, který připravil o život 1200 lidí a vyvolal ničivou válku v Gaze. Špatný rok začal už dřív – po vzniku nové vlády se zastoupením židovských extremistů přišly masové protesty proti Netanjahuovi. Ten už ale mnohokrát prokázal svou politickou obratnost, která z něj udělala nejdéle sloužícího izraelského premiéra.

Od stálého zpravodaje Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

„Můj táta pocházel z Česka. Už si nevzpomenu, odkud přesně. V roce 1949 přišel sem. Užijte si pobyt tady v Izraeli. Mívali jsme krásnou zemi, ale teď už krásná není,“ řekl Gil, který byl jedním z účastníků březnové protivládní demonstrace v Tel Avivu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ustojí Netanjahu v čele země útok Hamásu? Zjišťoval zpravodaj Štěpán Macháček

Byl jeden z dlouhé řady mnohasettisícových protestů, které začaly s oznámením plánu vlády Benjamina Netanjahua na soudní reformu.

„Pokud to bude nutné, tak službu v armádě opustíme. Dohoda mezi Izraelci a jejich vládou je porušená. Něco velmi zásadního v tomto státě přestalo platit. A když je dohoda porušená, nemůžeme už dělat pro stát to, co jsme vždycky dělali,“ vysvětloval pro Radiožurnál Meidad, který se účastnil červencové demonstrace a je záložním vojákem.

A záložní vojáci v té době hromadně vypovídali armádě službu. Velení armády vládu několikrát varovalo, že nebude schopné odvrátit případné útoky nepřátel Izraele. 

Protesty se konaly až do 7. října. V onu sobotu ráno spáchal Hamás děsivý útok, při kterém ozbrojenci mnohdy brutálně povraždili 1200 civilistů a vojáků. Stát nebyl schopný útok předpovídat a Izraelce ochránit.

Netanjahuův pád?

Může vůbec Benjamin Netanjahu takové selhání bezpečnosti země politicky přežít?

„Když přidáte k předchozímu procitnutí liberálů onu zlost, zklamání a ponížení všech Izraelců útokem Hamásu 7. října, tak nevidím možnost, že by zůstal premiérem. Podle průzkumu veřejného mínění dokonce i voliči Netanjahuovy strany Likud věří, že je Bibi za útok zodpovědný a že by měl rezignovat,“ tvrdí Nadav Tamir, bývalý izraelský diplomat a poradce ministra zahraničí.

Demilitarizace, deradikalizace, zničení Hamásu. Netanjahu popsal recept na mír v Gaze

Číst článek

Netanjahu po útoku Hamásu obvinil ze selhání šéfy zpravodajských služeb a vedení armády. Sám ale žádné zásadní veřejné pokání neučinil. Podle mnohých doufá, že válka, kterou Izrael vede v Gaze, bude i pro něj ještě úspěchem.

„Jediná možnost, jak by mohla být válka v Gaze pro Izrael úspěchem, není pro Netanjahua průchodná politicky. Znamenalo by to uvažovat o vzniku palestinského státu, což jeho extremističtí partneři ve vládě nepřipustí. Případný úspěch války tedy vylučuje setrvání Netanjahua u moci,“ míní Tamir.

Tím, jestli bude Benjamin Netanjahu premiérem ještě na konci nového roku, si nejsou jistí ani další jeho odpůrci.

„Racionální odpovědí je, že ne. Žádný lídr v normální zemi nemůže politicky přežít to, co se stalo 7. října. Nebo by alespoň neměl. Racionalita ale nutně není to, co v téhle zemi převažuje,“ soudí Daniel Šek, bývalý izraelský velvyslanec ve Francii.

Neprodlužuje ale Netanjahu válku v Gaze právě proto, aby se u moci udržel? „To by byla totálně šokující možnost a já bych si rád myslel, že tohle prostě není možné,“ podotýká Šek.

Benjamin Netanjahu je už teď nejdéle sloužícím premiérem v historii Izraele. Jak dlouho ještě bude řídit židovský stát, je teď na přelomu roku hodně nejasné.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme