Běloruské protesty se koordinují přes kanál NEXTA, jeho zakladatel i šéfredaktor žijí v Polsku

V běloruském Minsku se už třetí noc protestovalo proti oznámenému volebnímu vítězství prezidenta Alexandra Lukašenka, který v zemi vládne už víc než čtvrtstoletí. Proti demonstrantům v ulicích nastoupila pořádková policie. Lidé ale hlásí i pokračující vypínání internetu a mobilních sítí. Stránky nezávislých médií jsou zpravidla nedostupné a většina sociálních sítí nefunguje – kromě komunikační platformy Telegram.

dnešní plus Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti demonstrantům opět zasahuje policie.

Kanál NEXTA přestal být jen médiem – začal akce demonstrantů také koordinovat | Foto: Jedrzej Nowicki | Zdroj: Reuters

O významu internetu pro běloruské protesty píše ukrajinská redakce BBC.

Nejsledovanějším běloruským kanálem na Telegramu je NEXTA, který má momentálně 1,5 milionu uživatelů. Jeho název v běloruštině znamená „někdo“ či „kdosi“.

Jak zakladatel kanálu, tak jeho šéfredaktor v současnosti žijí v Polsku.

Projekt pěti lety založil na YouTube běloruský středoškolák Scjapan Pucila. Vůbec prvním příspěvkem byla parodická písnička o Alexandru Lukašenkovi, pak se začaly objevovat příspěvky věnované korupci v Bělorusku, rozkrádání či opilým státním úředníkům za volantem.

Nejen médium

Od roku 2018 je NEXTA na Telegramu. Loni kanál uveřejnil kritický dokumentární film o Lukašenkovi, který si pustily skoro tři miliony diváků. Za dva roky kanál získal 200 tisíc sledujících, ale letošní volby a protesty mu pomohly překročit milion.

Sami autoři projektu označují kanál za „decentralizované médium 21. století“. NEXTA většinou uveřejňuje zprávy, které mu anonymně zasílají uživatelé z celého Běloruska, vždy je ale nejdřív ověří.

Podle šéfredaktora Ramana Prataseviče je Telegram anonymním prostorem, který umožňuje bezpečné předávání informací. 

Jen během povolební noci přibývalo sto tisíc sledujících každou hodinu, jednotlivá videa pak zhlédlo kolem půl milionu lidí. Veškerý obsah kanálu je volně k dispozici.

Jak ale upozorňuje BBC, kanál NEXTA přestal být jen médiem – začal akce demonstrantů také koordinovat.

Nechte to na mně, opakuje Ondráček. Prošetří, kdo vyvezl ,naše materiály‘ k demonstrantům v Bělorusku

Číst článek

Kromě fotografií a videí, informujících o aktuální situaci, se tam objevovaly výzvy k pomoci, mapy rozmístění policejních jednotek, adresy, na kterých se dá ukrýt, ale i kontakty na advokáty a lidskoprávní aktivisty.

Protesty

Nedělní prezidentské volby podle ústřední volební komise drtivě vyhrál současný autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko - předběžné výsledky mu přisuzují zisk zhruba 80 procentů hlasů.

Množí se však informace o zfalšování voleb a opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská už dříve oznámila, že uvedený výsledek neuznává.

V pondělí podala stížnost k ústřední volební komisi a žádá přepočítání hlasů. V úterý hlavní Lukašenkova vyzývatelka odjela ze země do Litvy.

Bezpečnostní složky proti demonstrantům tvrdě zakročily, což odsoudila řada politiků. 

Renata Kropáčková, Ladislav Dvořák, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme