K tisícům protestujících se v Bělorusku přidali i stávkující dělníci. Evropská unie chystá sankce
V Bělorusku pokračují demonstrace proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb a množí se svědectví o brutálním násilí policie. „Mlátí naše děti, naše vnuky,“ sdělil jeden z dělníků, kteří se přidávají k protestům. Ústřední volební komise přes protesty oficiálně vyhlásila „drtivé vítězství“ Alexandra Lukašenka, který zemi vládne už 26 let. Lukašenko zároveň popřel fámy, že odjel do zahraničí.
Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhaly odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a šéfky ústřední volební komise, která vyhlásila Lukašenka vítězem nedělních voleb s více než 80 procenty hlasů. Demonstranti se podle agentury TASS domáhali také přepočítání hlasů.
Lukašenkovi odpůrci od nedělního večera i přes policejní násilí protestují proti zfalšování výsledků voleb, které podle nich vyhrála opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Právě policejní brutalita podle nezávislých médií pobouřila osazenstvo velkých podniků v zemi. „Mlátí naše děti, naše vnuky,“ citoval server Tut.by jednoho z dělníků.
Do protestu se podle ruských tiskových agentur zapojili stávkující dělníci z Minského traktorového závodu MTZ, jednoho z největších podniků v zemi, které se pokoušel uklidnit premiér Raman Halaučanka.
Z podniku nicméně podle agentury Interfax vyšla kolona asi 3000 dělníků. Policisté podle agentury TASS dělníkům nebránili v pochodu na náměstí Nezávislosti, kde se nalézá sídlo vlády. Demonstranti před sídlem vlády požadovali přepočítání hlasů v prezidentských volbách.
Policejní brutalita
Z běloruských věznic jsou od čtvrtečního večera hromadně propouštěni zadržení lidé. Po příchodu na svobodu podávají i ženy hrůzná svědectví o brutalitě, jíž byly vystavené – krutému bití, ponižování i vyhrožování smrtí, znásilněním či dlouholetým vězněním.
Nejméně dva demonstranti od neděle zemřeli, přičemž jeden právě ve vazbě. Policie tvrdí, že už pustila na 2000 zadržovaných, odhaduje se však, že od nedělního večera zatkla v mnoha městech země téměř 7000 osob. Dalších několik tisíc je tak zřejmě stále pod zámkem.
Vůdkyně opozice a Lukašenkova protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která se nyní nachází v Litvě a která podle přesvědčení mnohých Bělorusů volby ve skutečnosti vyhrála, vyzvala své stoupence, aby podepisovali petici se žádostí o přepočítání hlasů.
Světu není dění v Bělorusku lhostejné. Některé země volají po nových volbách, jiné požadují sankce
Číst článek
Zároveň nabádala úřady, aby přistoupily na dialog, a vyzvala starosty, aby ve svých městech o víkendu zorganizovali poklidná masová shromáždění. Cichanouská také ohlásila záměr vytvořit koordinační radu pro předání moci.
Úřady ve snaze zklidnit rozsáhlé rozhořčené protesty už ve čtvrtek naznačily zmírňování postupu, když z oficiálních míst zazněly opatrné omluvy v souvislosti s násilím policie a bylo oznámeno postupné propouštění zadržených.
Ministr zahraničí Uladzimir Makej se nechal slyšet, že Minsk je připraven vést se zahraničními partnery „konstruktivní a objektivní dialog“ o situaci v zemi.
Kritické hlasy v Evropě vůči postupu běloruského vedení rostou. Ministři zahraničí Evropské unie se v pátek večer na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb.
Předtím premiéři Babiš a Morawiecki vyzvali, aby se situací v Bělorusku zabýval summit EU. Český premiér, který policejní násilí v této zemi už kritizoval, se rovněž vyslovil pro zopakování voleb, které budou transparentní a s účastí zahraničních pozorovatelů.
Dnes ráno jsem apeloval na @Charles Michel a @Ursula von der Leyen ohledně situace v Bělorusku, která je skutečně vážná. Po dohodě s @Mateusz Morawiecki jsem požádal o svolání urgentní videokonference členů Evropské rady.
08:01 – 14. 08. 2020
‚Jsem naživu a doma‘
„Na začátek - jsem zatím naživu a nejsem v zahraničí, jak někteří naši vážení ‚uvědomělí‘ úmyslně rozhlašují, že prezident opustil zemi a nalézá se v cizině. Setkáváme se, abychom posoudili práci strojírenského odvětví,“ řekl v pátek podle agentury Interfax Lukašenko na úvod expertní porady o strojírenství.
Cichanouská vyzvala příznivce běloruské opozice k podepsání petice za přepočítání hlasů
Číst článek
Běloruská hlava státu se od pondělí neobjevovala na veřejnosti, což posilovalo spekulace, že ze země odjel. Lukašenko varoval před dopady stávek v běloruských podnicích, které podle Interfaxu propukají už od pondělka.
V době ostrého zápasu o trhy by stávky podle běloruského prezidenta negativně postihly výrobu a zvýhodnilo zahraniční konkurenci.
„Dnes nevyrobíte deset traktorů a nedodáte je na trh. A zítra přijedou Němci s Američany, svou techniku přivezou Rusové,“ varoval zaměstnance Lukašenko s tím, že obnova práce a tedy pokračující existence firem je jediným způsobem, jak mohou uživit své rodiny.
Lukašenko dále vyzval demonstranty v Minsku, aby se vzpamatovali a nechali úřady nastolit pořádek. Protesty, požadující prezidentův odchod, přepočítání hlasů v nedělních volbách či nové volby, označil za řízené z ciziny.
„Vracíme se k situaci v Minsku. Netvrdím, že je to nějaká katastrofa, anebo příliš napjatá situace, ale problémů je dost. Naprosto jasně vidíme, co se děje. Strůjci toho všeho a organizátoři jsou lidé z ciziny. V prvých řadách jdou lidé s kriminální minulostí, s obyčejnou kriminální minulostí,“ prohlásil podle státní agentury Belta.
Od učitelky angličtiny k hlavní tváři opozičního hnutí v Bělorusku. Kdo je Svjatlana Cichanouská?
Číst článek
„Chcete, abych seděl a čekal, až Minsk obrátí vzhůru nohama? To bychom pak už situaci nedokázali stabilizovat. Proto se vzpamatujte, vezměte rozum do hrsti a uklidněte se. A nechte nás nastolit pořádek a vypořádat se s těmi (organizátory protestů), kteří sem přijeli (z ciziny),“ apeloval na spoluobčany.
Nabádal také lidi, aby „nevystrkovali nos na ulici“ a aby pochopili, že je a jejich děti zneužívají organizátoři protestů z ciziny jako „kanónenfutr“, potravu pro děla. Bělorusko podle hlavy státu čelí agresi.
Prezident také vybídl příslušníky pořádkových sil ke zdrženlivosti. Řekl, že nemá žádné výtky, ale „jedině prosbu“: „Když už člověk padl a leží, neměli by ho dál bít. Tedy měla by tu být jistá brzda.“ Současně prohlásil, že jako voják chápe smýšlení příslušníků pořádkových jednotek, rozhořčených případy zákeřného napadení jejich kolegů, z nichž se stali doživotní invalidé.