Barroso bude jednat o podpoře svého týmu

Těžkou zkoušku má dnes před sebou budoucí šéf Evropské komise José Barroso. Čeká ho totiž ostře sledované jednání s předsedy politických frakcí v Evropském parlamentu. Všichni společně budou řešit krizi, která nastala kvůli italskému kandidátovi na komisaře. Jeden z parlamentních výborů nedoporučil Rocca Buttiglioneho do funkce kvůli jeho kontroverzním výrokům o homosexuálech a ženách. Předseda parlamentu Josep Borrell a nastávající šéf Evropské komise José Barroso by měli o výsledku bruselské schůzky informovat ve 13:30. Vzápětí vystoupí šéfové jednotlivých politických frakcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Duräo Barroso

José Manuel Duräo Barroso | Foto: Portugal Visite o Governo

Rozložení sil

Aktéři schůzky řeší zapeklitou situaci. To, že výbor pro občanské svobody Buttiglionemu nedal své "ano", je bezprecedentní případ. Proto není jasné, jak se má v takové situaci postupovat, což připouští i šéf Evropského parlamenut Josep Borrell. "Je to nová okolnost. Parlament i komise se dostali na terén politického experimentování."

Jaké je rozložení sil? Rozhodnutí výboru pro Barrosa není podle stávajících pravidel závazné. Teoreticky nemusí dělat nic - a počkat si na příští středu, kdy se bude ve Štrasburku v EP o nové komisi hlasovat. A mohl by se pokusit spolehnout na to, že celou komisi poslanci nepotopí. Platí totiž, že parlament schvaluje celou komisi en bloc a nehlasuje tedy o jednotlivých členech zvlášť. Pokud by to ovšem udělal, příliš by riskoval. Některé parlamentní kluby by to braly tak, že nerespektuje vůbec názor europoslanců. A i kdyby komise prošla, do budoucna by to jistě znamenalo minimálně komplikované vztahy s některými frakcemi. Dnes tedy podstupuje zásadní zkoušku své diplomatické obratnosti.

Možné ústupky

Šéfové některých frakcí od Barrosa jistě čekají vstřícné gesto. Nastávající předseda si přitom asi jen těžko dovolí vývoj v parlamentu úplně ignorovat. Jaký je manévrovací prostor? Barroso přidělil Buttiglionemu původně resort vnitro, spravedlnost, osobní svobody - což mnozí europoslanci považují za nepřípustné. Jsou tu proto tlaky, aby Barroso portfolia prohodil. To chtějí socialisté v EP - a trvají na tom. Šéf socialistického klubu Martin Schultz (německá SPD) včera řekl: "Očekáváme a požadujeme naprostou změnu portfolia pro pana Buttiglioneho. Nepřijmeme žádné kosmetické řešení nebo záplatování na okraji oblasti, za kterou bude odpovědný." O změně portfolia ovšem nechtějí slyšel lidovci. Frakce EPP ED - tedy nejsilnější klub v parlamentu - za Buttiglionem jednoznačně stojí.

Klíčová schůzka

Dnešní schůzka je velmi důležitá pro další vývoj událostí. Podle toho, s čím dnes Barroso přijde, se budou některé kluby rozhodovat, jak příští týden hlasovat. To platí pro socialisty. Ti dali najevo, že pokud Barroso nebude mít vůli reflektovat nějakým způsobem rozhodnutí výboru, jsou připraveni hlasovat PROTI celé nové komisi. Jasno už má klub Zelených. Ti se už tento týden rozhodli, že určitě budou hlasovat PROTI celé nové komisi. A to nejen kvůli Buttiglionemu - slabí byli podle nich i další nominovaní komisaři. Celkem 6 jich podle zelených na práci komisaře nemá. V Bruselu se tedy rozpoutala ostrá politická hra. Štrasburské hlasování tak bude zřejmě dramatičtější, než se ještě před několika týdny čekalo. Pokud by teoreticky komise nebyla schválena, ve funkci by zůstal stávající tým Romana Prodiho.

Komentáře členských států

Krizi pozorně sledují i v jednotlivých hlavních městech členských zemí pětadvacítky. Jsou to právě vlády členských států, kdo komisaře nominuje. Do věci se svým komentářem vložil například německý kancléř Gerhard Schröder, který vyzval parlament, aby komisi podpořil.

Celá aféra má vícero rovin. Politická hra uvnitř parlamentu je nebývale ostrá a může mít roli pro další vztahy mezi nejsilnějšími frakcemi. Kauza může také výrazně ovlivnit budoucí interakci mezi v tuto chvíli navrženou komisí a Evropským parlamentem. Jde také o to, jak hodně bude parlament do budoucna ovlivňovat složení Evropské komise - tedy jak se někdy zjednodušeně říká "evropské vlády".

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme