‚Pryč s vojenskou diktaturou.‘ V barmském Rangúnu protestovaly stovky lidí

Kolem tisíce lidí v sobotu v největším barmském městě Rangúnu protestovalo proti pondělnímu vojenskému převratu, při němž byla svržena zvolená civilní vláda a její vůdkyně, nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Byl to největší protest od puče, informovala agentura Reuters. Z Barmy je v sobotu také hlášen rozsáhlý výpadek internetu, podle tiskových agentur ho zablokovalo nové vojenské velení země.

Rangún (Barma) (Aktualizováno: 12:29 6. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v ulicích Rangúnu vyvolávali hesla „Pryč s vojenskou diktaturou“ či „Ať zvítězí demokracie“. Vyzývali také k propuštění Su Ťij a dalších lidí, kteří byli při puči zadrženi.

Členové barmské komunity v Tchaj-peji protestují proti barmskému vojenskému puči. | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Lidé v ulicích Rangúnu v sobotu vyvolávali hesla „Pryč s vojenskou diktaturou“ či „Ať zvítězí demokracie“. Vyzývali také k propuštění Su Ťij a dalších lidí, kteří byli při puči zadrženi. U protestního průvodu zasahovalo přes sto členů pořádkových sil. Demonstrace skončila poklidně a nejsou zatím hlášeny žádné střety, informovala později agentura AP. Podle ní však není jasné, zda se protestující neshromáždili jinde.

Svědectví z Barmy: Lidé skupují potraviny a léky, novináři se bojí, armáda zdivočela

Číst článek

V době protestu, kdy demonstranti vyzývali přes sociální média další obyvatele města, aby se k průvodu přidali, v zemi přestal fungovat internet, upozornila agentura Reuters. O rozsáhlém výpadku internetu hovoří i další světová média a přičítají to zásahu nového vojenského vedení země. Nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu, v sobotu uvedla, že v Barmě je „takřka totální výpadek internetu“.

Ve snaze zabránit organizátorům ve svolávání protestů už v pátek vojenské vedení nařídilo mobilním operátorům a poskytovatelům internetového připojení zablokovat až do odvolání přístup na twitter a instagram. Ve čtvrtek zablokovalo přístup k facebooku, i když se to podle agentury AP nepovedlo kompletně. Sociální média jsou v posledních dnech hlavním zdrojem nezávislých zpráv a také prostředkem k organizování demonstrací.

Agentura Reuters v sobotu rovněž informovala o zadržení australského poradce Su Ťij a profesora ekonomie Seana Turnella. Podle Reuters je to první známý případ zadržení cizince po posledním převratu v Barmě. Turnell o svém zatčení zpravil agenturu v textové zprávě. „Jsem z něčeho obviněn, nejsem si jist z čeho. Jsem v pořádku a silný. Ničím jsem se neprovinil,“ napsal. Následně už ho nebylo možné kontaktovat. Australské ministerstvo zahraničí v neděli vyjádřilo „hluboké znepokojení nad zprávami o svévolném zadržení Australana a dalších cizinců“ v Barmě. Diplomacie Turnella nejmenovala, ani neposkytla detaily k dalším cizincům, které zmínila.

Barmská armáda v pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek uvedl, že se podařilo poprvé od převratu navázat kontakt s představiteli barmské armády. Zvláštní vyslankyně, švýcarská diplomatka Christine Schranerová Burgenerová podle něj dala armádě jasně najevo, že převrat je „naprosto nepřijatelný“. „Uděláme vše, co budeme moci, abychom sjednotili mezinárodní společenství a vytvořili podmínky pro zrušení státního převratu,“ uvedl Guterres.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme