Německo nově vede Babiše jako skutečného vlastníka Agrofertu. Dokládá to úřední výpis u dceřiné firmy
Premiér Andrej Babiš (ANO) nově figuruje v německém úředním Registru transparentnosti jako skutečný vlastník holdingu Agrofert. Vyplývá to ze záznamu dceřiné firmy SKW Stickstoffwerke Piesteritz, největšího výrobce hnojiv koncernu. Po Slovensku a Velké Británii je tak Německo už třetí zemí, která Babiše označila jako ovládající osobu holdingu Agrofert. Upozornila na to protikorupční organizace Transparency International.
„Babiš, Andrej,“ uvádí německý oficiální rejstřík skutečných majitelů firem v případě podniku SKW Stickstoffwerke Piesteritz, který spadá do holdingu Agrofert. Nově tak eviduje českého premiéra Andreje Babiše jako osobu s ekonomickým zájmem na výsledcích skupiny, kterou v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů.
Ještě na přelomu roku přitom Německo ve svém Rejstříku transparentnosti vedlo jako „skutečné majitele“ pouze Babišovu manželku Moniku, která je rodinnou protektorkou fondů, dále předsedu představenstva Agrofertu Zbyňka Průšu a Alexeje Bílka a Václava Knotka, dvorní právníky holdingu.
Německé úřady však evidenci přezkoumaly poté, co je na neúplný zápis upozornila tamní pobočka organizace Transparency International. A osobu Andreje Babiše, jak vyplývá ze zápisu, mezi skutečné vlastníky holdingové firmy doplnily. Organizace o změně v registru skutečných vlastníků informovala na svém twitteru.
„Výmluva jiným právním názorem už nemůže obstát. Německá autorita shodně s námi identifikuje Andreje Babiše jako skutečného majitele Agrofertu,“ řekl pro iROZHLAS.cz šéfanalytik české Transparency Milan Eibl. Narážel tak na stanovisko českých úřadů k auditu ke střetu zájmů, které se závěry Evropské komise nesouhlasí.
Zjištění z Německa totiž přichází krátce poté, co Brusel minulý pátek zveřejnil konečnou zprávu, podle které Babiš holding Agrofert nadále ovládá a porušuje tak českou i evropskou legislativu ke střetu zájmů. Auditní misi tak definitivně uzavřel.
„I přes všechnu publicitu, kterou Agrofert vyvolal, dokázal český premiér skrývat své osobní a ekonomické vazby na tuto německou dceřinou firmu,“ uvedl k tomu v tiskové zprávě Stephan Klaus Ohme, který je finančním expertem německé pobočky Transparency International.
„Bylo zklamáním to vidět, když ho přitom podobné registry na Slovensku a v Británii uváděly jako vlastníka,“ dodal Ohme z Transparency Germany. O SKW Stickstoffwerke Piesteritz uvádí Agrofert na svém webu, že je to největší výrobce močoviny a amoniaku v Německu. Společnost sídlí v sasko-anhaltském Wittenbergu.
„Pan Andrej Babiš Agrofert neřídí a neovládá. Jednoznačně to vylučujeme. Neexistuje nic, co by svědčilo o opaku. Učinil vše, co po něm zákon o střetu zájmů požaduje, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů.“
Karel Hanzelka (mluvčí Agrofertu)
Německý záznam je tak další úředně zaznamenanou překážkou, která komplikuje holdingu Agrofert cestu k veřejným penězům. Český zákon o střetu zájmů totiž firmám, které alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, zakazuje čerpat dotace, ucházet se o veřejné zakázky i investiční pobídky.
Server iROZHLAS.cz požádal o stanovisko také holding Agrofert. Ptal se především na to, zda s ním změnu v zápisu německé úřady konzultovaly. „Nejde o nové téma. Tato problematika se ve vztahu k Agrofertu již v médiích v minulosti objevovala. V různých zemích je totiž odlišná právní situace,“ uvedl mluvčí Karel Hanzelka.
Podle něj není možné srovnávat českou a zahraniční legislativu. „Každá země má jiné požadavky. V některých zemích se do registru zapisují všechny osoby určené zákonem, i když na daný subjekt nemají faktický vliv. Například z pozice zakladatele, nikoli z pozice ovládající osoby,“ doplnil Hanzelka.
Sám premiér Babiš na dotazy v SMS zprávě neodpověděl. Jakékoli pochybení však dlouhodobě odmítá.
Uživatel výhod
Jako konečný uživatel výhod plynoucích z Agrofertu je Babiš veden také na Slovensku. Podle britského obchodního rejstříku pak může premiér firmu kontrolovat díky svému vlivu na svěřenské fondy, do kterých akcie Agrofertu převedl.
Roky čekání, vyhraný soud i zdržování advokátky. Ministerstvo kvůli auditu zamítlo dotaci pro Agrofert
Číst článek
Ve Velké Británii podobně jako v Německu nefiguruje přímo u Agrofertu, ale u dceřiné firmy holdingu, která v dané zemi působí. V případě ostrovního státu jde o firmu Greenchem (Solutions), která spadá pod nadnárodního výrobce aditiv do paliv pro automobily AdBlue – nizozemský holding GreenChem. Ten Agrofert koupil v roce 2009.
Osoba Andreje Babiše by se u Agrofertu tak podle Eibla měla objevit také v českém rejstříku skutečných majitelů. Jeho novelizovaná verze, která začne platit v červnu, požaduje zápis koncového majitele také u svěřenských fondů. Čas na to podniky budou mít do konce roku.
„Naplno se ukazuje bezzubost české evidence skutečných majitelů. Zatímco v zahraničí jsou schopni identifikovat skutečné majitele rovnou, popřípadě jsou schopni upravit údaje, které nejsou správné, v Česku nám zůstává nikým nekontrolovaná evidence, kam si může napsat každý, co chce,“ přiblížil Eibl.
České úřady by se tak podle něj neměly nyní na evidenci spoléhat a informace o skutečných majitelích firem si dohledávat sami.