V Avdijivce zůstává asi tisíc civilistů. ‚Pokud slyšíte hvízdání, je pozdě,‘ říká jedna z nich
Ve východoukrajinském města Avdijivka, na které intenzivně útočí ruská invazní armáda, zůstává podle ukrajinských úřadů asi 1000 civilistů. Ti se ve zdevastovaném městě do značné míry spoléhají na zařízení známé jako stanice nezlomnosti, která po celé zemi vybudovala ukrajinská vláda. Lidem poskytují jídlo, teplo, elektrickou energii a útočiště, napsala stanice BBC News. Pro některé obyvatele Avdijivky se podle ní toto místo stalo i domovem.
Zdravotní sestra Maryna, které je kolem čtyřiceti let, ve stanici nezlomnosti působí jako dobrovolnice. Přestěhovala se tam poté, co jeden z útoků zničil dveře a okna jejího domu. Ale ani v relativním bezpečí suterénu se podle svých slov moc nevyspí.
Bili nás tak, že někteří byli úplně modří, vzpomíná na zajetí Serhij. Někdy se z Ruska vrátí jen ostatky
Číst článek
„Rakety létají každou noc. Každý den a každou noc. Je jich příliš mnoho. Všichni se bojí,“ svěřila se britské veřejnoprávní stanici Ukrajinka, jejíž dospělý syn z Avdijivky už utekl. Ona sama doufá, že ho bude brzy následovat.
Uprchnout by chtěla také Hanna, její matka však odejít odmítá. „Nemohu ji opustit. Řekla, že chce spát ve své vlastní posteli. Je jí jednasedmdesát let a má problémy s nohama. Kdyby zůstala sama, nemohla by si obstarat vodu ani dřevo na topení,“ přiblížila BBC telefonicky svou situaci Hanna.
Pod neustálým bombardováním a nálety tak přežívají s matkou v pátém patře domu. Patří mezi poslední obyvatele Avdijivky, kde před válkou žilo přes 30 000 lidí.
Celý článek najdete zde.
Průmyslové a strategicky důležité město leží na frontové linii a většina civilistů uprchla. Avdijivka je někdy označována jako vstupní brána do Doněcku, který leží nedaleko a okupují ho Rusové. Od invaze se Rusové snaží Avdijivku dobýt, nedávno zahájili velkou ofenzívu na město a v posledních dnech boje dál zesílily, píše BBC.
Na dovoz kritických surovin z Ruska se nevztahují sankce, Unie jich nakoupila za 13,7 miliard eur
Číst článek
Dobytí Avdijivky by jim podle stanice umožnilo posunout frontu a Ukrajincům by ztížilo případné získání Doněcku zpět. Avdijivka se přitom nachází poblíž frontové linie už od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou.
„Všude jsou rozbitá okna a dveře. Při každodenních útocích je těžké je opravit, protože jsou každý den rozbitá znovu,“ říká Hanna.
Vydat se do posledního zbývajícího obchodu ve městě podle ní znamená vzít život do vlastních rukou. „Nejsou tady žádná místa, kde byste se mohli v případě útoku schovat... Pokud slyšíte hvízdání, nemáte dost času se dostat do bezpečí,“ popisuje. BBC přitom poznamenala, že i zmíněný obchod byl mezitím zničen.
Na okupovaných územích Ukrajiny je 400 tisíc ruských vojáků, informuje ukrajinská rozvědka
Číst článek
Dostat lidi z města je obtížné a nebezpečné. Evakuace řídí speciální policejní jednotka známá jako Bílí andělé, pro které je někdy těžké přesvědčit místní, aby odešli, píše stanice.
Jeden z členů oddílu Hennadij Judin uvádí, že za poslední týden odvedli do bezpečí 50 lidí. Situace v oblasti se však výrazně zhoršila. „Jsou tam neustálé útoky na město a okolní vsi,“ řekl policista, podle něhož místo čelí úderům dělostřelectva, salvovým raketometům, dopadají na něj řízené letecké bomby nebo rakety.
Maryna – zatímco se připravuje na evakuaci – mezitím vzpomíná na Avdijivku před válkou. „Byl tady park, bulvár. Spousta obchodů. Sázeli jsme stromy. Bylo to tu krásné. Měli jsme kulturní centrum, hodně festivalů a oslav,“ vylíčila.
Jednou by se ráda vrátila, ačkoliv se obává, že vlastně nebude kam. „Žádná Avdijivka už neexistuje,“ prohlásila.