Boj proti migraci i nové obchodní příležitosti. Evropská unie chce posílit spolupráci s Afrikou

Prohloubení hospodářské spolupráce s Afrikou - i to je jeden ze způsobů, jak chce Evropská unie bojovat s nelegální migrací. O obchodních příležitostech jednali někteří evropští lídři se zástupci afrických zemí ve Vídni. Zároveň se snaží rozšířit spolupráci s Afrikou, aby mohli konkurovat třeba Číně, která má na kontinentu velké investice.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Foto: Michele Tantussi | Zdroj: Reuters

Řešit migraci v místě, kde vznikla - to od evropských lídrů zaznívá v poslední době stále častěji. Navázat spolupráci s Afrikou tak nechtějí pouze v rámci bezpečnosti a ochrany hranic, ale i obchodu, aby se v afrických zemích zvýšila životní úroveň a zlepšila tamní ekonomika. Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO opakuje, že zasahovat ve chvíli, kdy migranti vstoupí na evropskou půdu, je pozdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropští lídři hledali nové příležitosti v Africe. Příspěvek připravila Pavlína Nečásková

„Plán musí být komplexní, je to o vzdělávání, o investicích a o ekonomické spolupráci. Tyhle všechny aktivity vlastně zařídí to, aby ti lidé neodcházeli a nebyla jejich migrace organizována pašeráky, ale aby zůstali v Africe,“ sdělil Radiožurnálu Babiš.

S Babišem přijela do Vídně delegace asi dvou desítek podnikatelů, aby hledali cestu, jak rozšířit svůj obchod právě do afrických zemí. Podle František Šindlera z české exportní banky se nabízejí příležitosti až pro desítky českých firem hlavně oblasti zemědělství a obnovitelných zdrojů energie.

Není možné, aby v Evropě pokračovala nelegální migrace, řekl Babiš po schůzce s Orbánem

Číst článek

Nová pracovní místa

„Je to ve fázi, kdy jednání už probíhají, takže máme částečně zmapovaný region, příležitosti jsme tam identifikovali a v současné době o některých jednáme. V tuto chvíli je to Angola, Senegal a Ghana,“ řekl Šindlera.

A tyto podniky by mohly podle Šindlera přispět také ve zmíněných oblastech a pomoci k vytvoření nových pracovních míst.

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze musí Evropa v první řadě změnit svůj pohled na Afriku a nevnímat ji pouze jako oblast zmítanou chudobou, ale kontinent plný nových příležitostí. K tomu dodal, že Evropa přece nesmí nechat Afriku pouze čínským investorům a obchodníkům.

Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci

Číst článek

Slovenský premiér Peter Pellegrini připouští, že v tomhle ohledu je Evropská unie mírně pozadu. „Myslím si, že jako Evropská unie bychom měli zdynamizovat svoje aktivity, protože větší aktivitu vyvíjí Čína a větší aktivitu budou vyvíjet další velké světové státy a já si myslím, že nesmíme zůstat pozadu, protože jestli Evropská unie nepomůže Africe, aby se dobře rozvíjela a aby se lidem v Evropě dobře žilo, tak o několik let později bude mít unie vážný problém,“ okomentoval Pellegrini.

Co se týče českého obchodu v Africe, premiér Babiš chce nyní zmapovat teritoria strategická pro české byznysmeny a svými cestami tuto hospodářskou spolupráci sám podpořit.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme