Boj proti migraci i nové obchodní příležitosti. Evropská unie chce posílit spolupráci s Afrikou
Prohloubení hospodářské spolupráce s Afrikou - i to je jeden ze způsobů, jak chce Evropská unie bojovat s nelegální migrací. O obchodních příležitostech jednali někteří evropští lídři se zástupci afrických zemí ve Vídni. Zároveň se snaží rozšířit spolupráci s Afrikou, aby mohli konkurovat třeba Číně, která má na kontinentu velké investice.
Řešit migraci v místě, kde vznikla - to od evropských lídrů zaznívá v poslední době stále častěji. Navázat spolupráci s Afrikou tak nechtějí pouze v rámci bezpečnosti a ochrany hranic, ale i obchodu, aby se v afrických zemích zvýšila životní úroveň a zlepšila tamní ekonomika. Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO opakuje, že zasahovat ve chvíli, kdy migranti vstoupí na evropskou půdu, je pozdě.
Evropští lídři hledali nové příležitosti v Africe. Příspěvek připravila Pavlína Nečásková
„Plán musí být komplexní, je to o vzdělávání, o investicích a o ekonomické spolupráci. Tyhle všechny aktivity vlastně zařídí to, aby ti lidé neodcházeli a nebyla jejich migrace organizována pašeráky, ale aby zůstali v Africe,“ sdělil Radiožurnálu Babiš.
S Babišem přijela do Vídně delegace asi dvou desítek podnikatelů, aby hledali cestu, jak rozšířit svůj obchod právě do afrických zemí. Podle František Šindlera z české exportní banky se nabízejí příležitosti až pro desítky českých firem hlavně oblasti zemědělství a obnovitelných zdrojů energie.
Není možné, aby v Evropě pokračovala nelegální migrace, řekl Babiš po schůzce s Orbánem
Číst článek
Nová pracovní místa
„Je to ve fázi, kdy jednání už probíhají, takže máme částečně zmapovaný region, příležitosti jsme tam identifikovali a v současné době o některých jednáme. V tuto chvíli je to Angola, Senegal a Ghana,“ řekl Šindlera.
A tyto podniky by mohly podle Šindlera přispět také ve zmíněných oblastech a pomoci k vytvoření nových pracovních míst.
Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze musí Evropa v první řadě změnit svůj pohled na Afriku a nevnímat ji pouze jako oblast zmítanou chudobou, ale kontinent plný nových příležitostí. K tomu dodal, že Evropa přece nesmí nechat Afriku pouze čínským investorům a obchodníkům.
Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci
Číst článek
Slovenský premiér Peter Pellegrini připouští, že v tomhle ohledu je Evropská unie mírně pozadu. „Myslím si, že jako Evropská unie bychom měli zdynamizovat svoje aktivity, protože větší aktivitu vyvíjí Čína a větší aktivitu budou vyvíjet další velké světové státy a já si myslím, že nesmíme zůstat pozadu, protože jestli Evropská unie nepomůže Africe, aby se dobře rozvíjela a aby se lidem v Evropě dobře žilo, tak o několik let později bude mít unie vážný problém,“ okomentoval Pellegrini.
Co se týče českého obchodu v Africe, premiér Babiš chce nyní zmapovat teritoria strategická pro české byznysmeny a svými cestami tuto hospodářskou spolupráci sám podpořit.